Polesie Zachodnie jak w soczewce skupia więcej form ochrony przyrody niż sama Puszcza Białowieska: od Trójstronnego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie" UNESCO, przez liczne ostoje Natura 2000, po chroniony w najwyższym stopniu Poleski Park Narodowy i wiele innych. Niestety, od 2004 roku Ministerstwo Środowiska wydało już 12 koncesji na poszukiwanie lub wydobycie węgla kamiennego na terenie jednego z najcenniejszych przyrodniczo rejonów Polski.
W piątek, 15 marca mieszkańcy Polesia i Lubelszczyzny oraz lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka złożyli petycję do lokalnych samorządów o odrzucenie planów zagospodarowania umożliwiających budowę kolejnej kopalni węgla kamiennego na terenach cennych przyrodniczo.
Jednocześnie w Warszawie przedstawiciele Partii Zieloni złożyli wniosek o zaniechanie pokładów węgla kamiennego na terenach chronionych i w ich bezpośrednim sąsiedztwie na ręce Ministra Środowiska, Henryka Kowalczyka. Zieloni opublikowali też nowe stanowisko w sprawie inwestycji węglowych na Polesiu.
– Budowa kolejnych szybów i kopalni węgla na terenie Polesia znacząco i w sposób nieodwracalny zmieni charakter pojezierza i jego przyrody. Stosunki wodne ulegną gwałtownemu zachwianiu. Tereny podmokłe, w tym unikatowe bagna chronione Konwencją Ramsarską – najprawdopodobniej wyschną – mówiła Urszula Zielińska, członkini zarządu krajowego Partii Zieloni.
– Przy dzisiejszym stanie wiedzy o wpływie paliw kopalnych na ocieplenie klimatu i przyspieszenie zagrożeń klimatycznych, wydawanie kolejnych koncesji na wydobycie węgla – zwłaszcza na terenach tak cennych przyrodniczo jak Polesie Zachodnie – jest przeciwne interesowi społecznemu i głęboko nieetyczne – mówił Marek Kossakowski, współprzewodniczący Partii Zieloni.
– Rozumiemy problemy wyludnienia i stagnacji gospodarczej, z którymi borykają się samorządy i mieszkańcy Polesia i Lubelszczyzny. Ten region niewątpliwie potrzebuje impulsu inwestycyjnego. Ale jego najcenniejsze zasoby to nie węgiel, a nieskażone środowisko, unikatowe bogactwo fauny i flory, tereny rolnicze, a przy okazji – największe nasłonecznienie w kraju. Dlatego na Polesiu może i powinna rozwijać się turystyka i rekreacja, rolnictwo i produkcja zdrowej żywności, ale również czysta i bezpieczna energetyka oparta na źródłach odnawialnych – dodała Zielińska.
– Warto dodać, iż w nowej perspektywie finansowej budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, to właśnie inwestycje w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w odniesieniu do regionów pozostających w tyle pod względem przechodzenia na czystą energię – są jednym z priorytetów i przedmiotem wsparcia finansowego. To może być bardzo interesujące dla samorządów i mieszkańców Polesia – mówił Kossakowski.