Wprowadzono prawo, które nakłada nawet na niewielkie NGO nowe obowiązki. Za ich niewykonanie grozi odpowiedzialność karna. NGO muszą zapłacić za wypełnienie nakazu. Oto list otwarty prezeski Stowarzyszenia Przystanek. Co na to nasi reprezentanci w sieciach NGO?
Witam Państwa!
Wysyłam do Państwa list, który właśnie przesłałam drogą e-mailową do Ministerstwa Finansów, a dotyczący nowego obowiązku (składania e-deklaracji w Urzędach Skarbowych) nałożonego na podmioty prawne (ustawa w załączniku), z której wynika, że wszystkie tzn. podmioty prawne muszą składać do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia e-deklarację jeśli składają po wyżej 5 deklaracji rocznie obojętnie od jakiej umowy (o dzieło, zlecenie). Wcześniej było, że po wyżej 5 pracowników oczywiście etatowych. Ustawa mówi także, że zwolnione z tego obowiązku są Biura Podatkowe (ciekawe dlaczego???). Ja zarządzam organizacją pozarządową i działam na rzecz pożytku publicznego, nie prowadzę też działalności gospodarczej, więc utrzymujemy się wyłącznie z dotacji na realizacje zadań publicznych i właśnie stanęłam przed dylematem jak zdobyć 350 zł na podpis elektroniczny, a następnie jak zdobyć kasę na płacenie za ten podpis 120 zł rocznie (taki sobie abonament). Wychodzi na to, że żeby spełnić swój obowiązek wobec Państwa muszę za to zapłacić i płacić do końca istnienia mojej organizacji (NIEWIARYGODNE!).
Wykonałam ok. 20 telefonów zaczynając od Krajowej Informacji Podatkowej poprzez Ministerstwo Finansów, aż ostatecznie trafiłam do naszego dobrego Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej, gdzie miła Pani poinformowała mnie, że jeśli nie wykonam w terminie zaleceń wynikających z ustawy i złożę deklaracje wyłącznie w wersji papierowej, bo mnie nie stać: (to niestety będę miała sprawę karno-skarbową. Swoją drogą to bardzo ciekawe, że są 4 firmy, które uzyskały licencję oczywiście od Ministra Finansów na wydawanie tych podpisów ODPŁATNIE??? i to dziwne, że nie wzięto pod uwagę, że mogą być podmioty, których nie stać na to i nie stworzono im możliwości i darmowych narzędzi (jak np. jest w ZUS-ie) do wywiązania się z tego obowiązku.
Jedyna naszą szansą jest nagłośnienie sprawy, żeby Minister Finansów wydał interpretację do tego zapisu ustawy, że podmioty takie, jak nasz (kilkadziesiąt tysięcy w Polsce) może składać deklarację w wersji papierowej!!!
Z wyrazami Szacunku Joanna Golicz - prezes Stowarzyszenia "Przystanek" - telefon kontaktowy: 668 563 553.