22 marca 2002 roku odbyło się spotkanie grupy roboczej oragnizacji pozarządowych z ministrem Włodzimierzem Cimoszewiczem.
W listopadzie 2001 grupa robocza organizacji pozarządowych wysłała do ministra spraw zagranicznych W. Cimoszewicza list informujący o zamiarze stworzenia modelu stałej współpracy między organizacjami pozarządowymi a instytucjami publicznymi, realizującymi politykę zagraniczną państwa. Był to też główny temat spotkania, które odbyło się 22 marca 2002 roku.
W odpowiedzi minister wskazał priorytetowe pola zainteresowań ministerstwa, zbieżne z działalnością grupy:
a) integracja Polski z UE
b) problem wprowadzenia wiz na wschodniej granicy
c) Białoruś, Kaliningrad i Ukraina.
Minister zaproponował powołanie grupy konsultacyjnej złożonej z przedstawicieli organizacji pozazrządowych i MSZ (wiceministrowie, doradcy, dyrektorzy departamentów). Grupa ta mogłaby spotykać się raz na 3-4 miesiące, minister wyraził chęć uczestnictwa w spotkaniach (raz na pół roku). Pierwsze takie spotkanie odbędzie się między 20 a 25 kwietnia 2002 i będzie poświęcone integracji Polski z UE i problemowi wprowadzenia wiz na Wschodzie.
Kolejnym omawianym tematem było finansowanie działań organizacji pozarządowych ze środków publicznych. Min. Cimoszewicz ogólnie poinformował o próbie racjonalizacji wydatków budżetowych MSZ i o przyszłych możliwościach, związanych z wejściem w życie ustawy o służbie zagranicznej, zawierającej m.in. rozwiązania dotyczące zamówień publicznych.
Rozmawiano też o priorytetach MSZ i możliwości włączenia do współpracy organizacji pozarządowych. MSZ liczy na wsparcie i udział organizacji pozarządowych w:
- przygotowaniu wspólnej koncepcji polskiej polityki zagranicznej (dyplomacja publiczna)
- Forum Dialogu Polsko-Białoruskiego i Polsko-Rosyjskiego, które maja zostać powołane w nieodległej przyszłości na wzór Forum Polsko-Niemieckiego.