Relacja z warsztatów z dostępu do informacji publicznej na Dolnym Śląsku
Nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej zaskoczyła Polki i Polaków. Pojawiła się fala oburzenia i sprzeciwu środowisk pozarządowych. Dążenie organu ustawodawczego do ograniczenia praw obywatelskich do wiedzy rzuca na nich cień nieufności.
Życie toczy się dalej, po swoim zmurszałym torze, a na Uniwersytecie Wrocławskim 19 X i 22 X odbyły się nietajne warsztaty z działań strażniczych. Trener, Łukasz Wołodzko, zapoznał dwie grupy studentów i studentek z narzędziami prawnymi, które pozwalają na uzyskanie dostępu do wszystkich informacji publicznych. Wyjaśnił pojęcia związane z prowadzeniem monitoringu Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz NGO na Dolnym Śląsku, a także zachęcił do wprowadzenia wiedzy w życie! Bo czymże jest wiedza bez praktycznego ujęcia? Dlatego, na warsztatach, pojawiła się odsłona wyników z przeprowadzonych badań dostępu do informacji publicznej w naszym regionie. Raport powstał dzięki pracy kadry projektu oraz sieci wolontaiuszek i wolontariuszy w ramach zajęć praktyczynych. Wyniki zastanowiły, zaskoczyły i oburzyły.
– Zależy nam na popularyzacji narzędzi kontroli obywatelskiej – mówi Łukasz Wołodzko. – Ustawa o dostępie do informacji publicznej oraz Konstytucja RP dają nam podstawy prawne do prowadzenia monitoringu JST, czy organizacji pozarządowych, korzystających z pieniędzy publicznych, a tym samym zadbaniu o przejrzystość ich funkcjonowania.
Wkrótce na stronie internetowej Fundacji Grejpfrut zostanie zamieszczony raport wraz z komentarzami. Przeprowadzone badanie pozwoliło sprawdzić, jak podmioty realizujące działania z pieniędzy publicznych, wywiązują się z obowiązku jawności finansowej, nałożonych nań ustawą. Już wkrótce grupa stażników i strażniczek z pewnością przystąpi do działań kontrolnych własnej gminy. Prawo jest po to… by z niego korzystac.
Z pozdrowieniami
Zespół Fundacji Grejpfrut
Projekt „Raport z dostępu do informacji publicznej na Dolnym Śląsku” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Źródło: www.fundacjagrejpfrut.orgs.pl