Fundacja Grejpfrut zakończyła edycję warsztatów równościowych na Dolnym Śląsku. O czym była mowa w tym roku? Przede wszystkim podstawy prawne równości oraz ujmowanie równych szans w działaniu
W dniach 24 oraz 27 października bieżącego roku na Wydziale Filologicznym UWr dwie grupy studenckie oraz osoby niezależne (liderzy i liderki społeczności lokalnych) wzięły udział w warsztatach równościowych. Zajęcia były podzielone na dwa bloki: 1) dotyczący obowiązującego prawa polskiego i europejskiego, oraz 2) równości w działaniu – czyli jak uwzględnić perspektywę antydyskryminacyjną w inicjatywach społecznych.
W drugiej części warsztatów trenerka wprowadziła osoby uczestniczące w zagadnienia zarządzania projektem z zastosowaniem narzędzi równościowego zarządzania inicjatywą. Grupa otrzymała zadanie: zorganizowanie przestrzeni podwórka z uwzględnieniem potrzeb i szans wszystkich jego mieszkańców. Osoby uczestniczące podeszły do zadania bardzo twórczo, uwzględniono zarówno architekturę krajobrazu dostępną dla wszystkich, jak i bezpieczeństwo całej społeczności. Ponadto grupa potrafiła wczuć się w sytuacje i potrzeby grup defaworyzowanych ze względu na przypisane im role w ćwiczeniu. To pomogło w wykorzystaniu różnorodności w zarządzaniu i planowaniu przestrzeni osiedla. Drugim zadaniem było zorganizowanie działań animujących tę samą społeczność podwórkową do przeprowadzenia integracji sąsiedzkiej. Tu także przygotowane propozycje uwzględniały perspektywę równościowego zarządzania. Działania skupione na określonej grupie ludzi o różnych możliwościach i potrzebach czerpały siłę z różnorodności tej społeczności. Ponadto osoby uczestniczące włączyły w program imprez stoiska aktywności obywatelskiej – stoiska porad obywatelskich, przyjmowanie skarg i wniosków, co jest istotne w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Materiały opracowane i wykorzystane podczas warsztatów równościowych w tym miesiącu zostaną udostępnione na stronie internetowej Fundacji Grejpfrut na zasadzie open source, dzięki czemu każda osoba zainteresowana będzie mogła powtórzyć je w swoim środowisku lokalnym.
Projekt "Profesjonalizacja polityki równościowej na Dolnym Śląsku" został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Fundację Grejpfrut.
Źródło: Fundacja Grejpfrut