W spotkaniu w dniu 15 listopada uczestniczyło 39 osób, w tym 5 kandydatów na stanowisko Prezydenta Miasta Szczecin: Małgorzata Jacyna-Witt, Anna Nowak, Piotr Krzystek, Arkadiusz Litwiński i Jędrzej Wijas.
Kawiarenka obywatelska, jako sprawdzony w kilku miastach Polski pomysł Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT na ożywienie dialogu mieszkańców i władz lokalnych, została zorganizowana w Szczecinie po raz pierwszy.
Jej głównym celem było zwiększenie zainteresowania i angażowania się mieszkańców Szczecina w życie publiczne miasta. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu ‘Mój samorząd” (Poddziałanie 5.4.2 PO KL) przez Koszalińskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych.
Kawiarenka obywatelska rozpoczęła się od przedstawienia i omówienia wyników badańprzeprowadzonych przez firmę PBS/ DGA na temat włączania się mieszkańców Szczecina w sprawy miasta oraz ich oceny działań Urzędu w celu ułatwiania tej aktywności.
W spotkaniu uczestniczyło 39 osób, w tym 5 kandydatów na stanowisko Prezydenta Miasta Szczecin: Małgorzata Jacyna-Witt, Anna Nowak, Piotr Krzystek, Arkadiusz Litwiński i Jędrzej Wijas.
Najważniejsze wnioski z zaprezentowanych badań:
- Aż 40% badanych uważa, że pogorszyła się ogólna jakość życia w Szczecinie w ciągu ostatnich 3 lat
- 80% respondentów deklaruje interesowanie się wydarzeniami w swoim mieście, a 86% badanych czuje się za nie współodpowiedzialnych; jednocześnie tylko 12% mieszkańców należy do jakichkolwiek dobrowolnych organizacji pozarządowych (NGOs)
- Poziom zaufania do lokalnych władz jest na bardzo niskim poziomie (Radzie Miasta ufa 38% badanych, przy średniej krajowej 51%; Prezydentowi – 33%, średnia 59%); dla porównania zaufanie do lokalnych stowarzyszeń deklaruje 55%, a do lokalnych fundacji – 65% badanych
- Szczecin zajmuje drugie od końca miejsce w Polsce jeśli chodzi o przypisywane cechy osobom sprawującym władzę: „kompetencja”: 31% - tak, 58% - nie; „uczciwość”: 25% - tak, 56% - nie; „nieudolność”: 56% - tak, 35% - nie.
Po omówieniu badań każdemu z kandydatów na prezydenta miasta Szczecin zadano pytanie o wskazanie narzędzi, które ich zdaniem mają najlepiej służyć do wypracowania dobrych relacji z mieszkańcami i umożliwienia im wpływania na poczynania władz. Wśród merytorycznych propozycji można wymienić: barometr opinii mieszkańców, dyżury prezydenckie przy radach osiedli (A. Litwiński) czy utworzenie funduszu wkładów własnych dla lokalnych NGOs (J. Wijas).
W dalszej części kawiarenki dyskutowano nt. rzeczywistych możliwości wpływu mieszkańców Szczecina na działania i decyzje lokalnych władz oraz barier związanych z tym procesem.
Najważniejsze wnioski z dyskusji:
- zbyt duża biurokracja w procesie pozyskiwania pieniędzy z budżetu Miasta,
- brak lokali do prowadzenia działalności przez organizacje pozarządowe,
- uczestnicy skarżyli się na jakość świadczonych w Urzędzie Miasta usług. Twierdzili, że większość ważnych spraw, która ich dotyczy, rozstrzygana jest bez ich wiedzy. Uważali, ze poświęca się im za mało uwagi, a kontakt z Prezydentem Miasta jest utrudniony.
- poruszono problem inkubatora organizacji pozarządowych, który został otwarty w bieżącym roku, po wieloletnich dyskusjach i w niewielkim stopniu adekwatny do istniejących potrzeb
- zwrócono także uwagę na bierność samych organizacji, czego dowodem była m.in. liczba osób biorących udział w spotkaniu (ok. 10% podmiotów, do których wysłano zaproszenia).
Spotkanie organizowane w ramach projektu „Mój Samorząd” realizowanego przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych „SPLOT” i PBS DGA.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Źródło: Informacja własna zachodniopomorskie.ngo.pl