W spotkaniu w dniu 16 listopada 2010 uczestniczyło 45 osób, niestety nie było wśród nich żadnej z 5 osób kandydujących na stanowisko Prezydenta Miasta Koszalin, zaproszonych przez organizatora.
W spotkaniu uczestniczyło 45 osób, niestety nie było wśród nich żadnej z 5 osób kandydujących na stanowisko Prezydenta Miasta Koszalin, zaproszonych przez organizatora.
Najważniejsze wnioski z zaprezentowanych badań:
- 56% badanych uważa, że poprawiła się ogólna jakość życia w Koszalinie w ciągu ostatnich 3 lat
- 82% respondentów deklaruje interesowanie się wydarzeniami w swoim mieście, a 87% badanych czuje się za nie współodpowiedzialnych; jednocześnie tylko 13% mieszkańców należy do jakichkolwiek dobrowolnych organizacji pozarządowych (NGOs)
- Poziom zaufania do lokalnych władz jest na bardzo wysokim poziomie (Radzie Miasta ufa 62% badanych, przy średniej krajowej 51%; Prezydentowi – 82%, średnia 59%); dla porównania zaufanie do lokalnych stowarzyszeń deklaruje 56%, a do lokalnych fundacji – 60% badanych
- Koszalin zajmuje wysokie miejsce w Polsce (wśród 32 przebadanych miast) jeśli chodzi o przypisywane cechy osobom sprawującym władzę: „kompetencja”: 66% - tak, 22% - nie; „uczciwość”: 55% - tak, 28% - nie; „nieudolność”: 28% - tak, 63% - nie.
W związku z nieobecnością kandydatów na urząd Prezydenta Koszalina nie można było uzyskać od nich informacji na temat miejsca organizacji pozarządowych w ich planach wyborczych oraz ich wizji współpracy z mieszkańcami.
Bardzo ożywiona była natomiast rozmowa z obecnym wiceprezydentem Koszalina Przemysławem Krzyżanowskim, który szczegółowo omawiał współpracę władz z NGOs i sposoby włączania ich w działania Urzędu. W opinii obecnych na spotkaniu organizacji część z obecnie stosowanych metod wymaga usprawnień (np. proces konsultowania aktów prawnych ważnych dla działalności organizacji pozarządowych, docenianie organizacji promujących Miasto swoimi działaniami, wsparcie finansowe dla tych podmiotów, które pozyskują środki finansowe ze źródeł zewnętrznych – centralnych lub unijnych).
Dyskutowano nt. rzeczywistych możliwości wpływu mieszkańców Koszalina na działania i decyzje lokalnych władz oraz barier związanych z tym procesem. Wskazywano na niewielką aktywność samych mieszkańców, ale również na podejmowanie decyzji przez Urząd bez uwzględniania zgłaszanych uwag czy postulatów. Zwrócono także uwagę na bierność samych organizacji, czego dowodem była m.in. liczba osób biorących udział w spotkaniu (ok. 15% podmiotów, do których wysłano zaproszenia).
Przedstawiciele władz wśród planów współpracy Urzędu z NGOs podkreślali uruchomienie od przyszłego roku funduszu pożyczkowego i funduszu wkładów własnych dla lokalnych organizacji oraz zwiększenie puli środków na wsparcie merytoryczne podmiotów sektora pozarządowego.
Spotkanie organizowane w ramach projektu „Mój Samorząd” realizowanego przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych „SPLOT” i PBS DGA.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Źródło: Informacja własna zachodniopomorskie.ngo.pl