Relacja z prac nad Planami Działania PO KL w województwie lubelskim
W ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej” w Lublinie działa jedno z pięciu Regionalnych Centrów Ekonomii Społecznej, które prowadzone jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
Realizacja tak sformułowanych celów odbywa się poprzez indywidualne spotkania i konsultacje z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej we wskazanych województwach, udzielanie rekomendacji czy też podejmowanie współpracy na rzecz lokalnych działań promujących markę ES tj.: udział i współorganizowanie konferencji oraz tworzenie partnerstw na rzecz ES. Wśród priorytetowych zadań znajduje się również rzecznictwo i wpieranie interesów oraz infrastruktury podmiotów ES na poziomie samorządowym.
Ukonkretnieniem tego zadania był udział przedstawicielki Centrum na Podkomitecie Monitorującym Program Operacyjny Kapitał Ludzki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Spotkanie Podkomitetu Monitorującego PO KL miało miejsce 17 listopada w siedzibie Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL. Przedmiotem obrad stały się korekty do Planów Działania, jak również diagnoza dotychczasowej realizacji PO KL w województwie lubelskim na tle pozostałych regionów.
Jak wynika z opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które reprezentowała Pani Aleksandra Dmitruk, Lubelszczyzna plasuje się w ścisłej czołówce – do tej pory zakontraktowano ponad 53% środków i zrealizowano wymagane wskaźniki. Dotychczas zrealizowano 59 konkursów, odpowiednio 13 dla Priorytetu VI, 9 dla Priorytetu VII, 16 dla Priorytetu i 21 dla Priorytetu IX. Niemniej na Lubelszczyźnie podobnie, jak w innych regionach, zauważalne są deficyty m.in. w zakresie wsparcia dla MŚP, edukacji ustawicznej czy kształcenia nauczycieli.
Zaproponowany kształt Planów Działania dla województwa lubelskiego jest również rezultatem rekomendacji MRR oraz Komisji Europejskiej. Kluczowymi komponentami stały się zatem: rezygnacja z wybranych poddziałań w Priorytetach VI, VII i IX z powodu wyczerpania alokacji; organizowanie konkursów zorientowanych na konkretne grupy docelowe oraz problemy społeczne; wzmocnienie infrastruktury wsparcia dla osób niepełnosprawnych; wykorzystanie rezultatów IW EQUAL oraz wzmocnienie wagi punktowej kryteriów strategicznych. Modyfikacja Planów Działania jest odpowiedzią na globalne problemy zdiagnozowane w PO KL, koncentrujące się wokół potrzeb osób niepełnosprawnych, osób 50+ oraz osób korzystających ze świadczeń społecznych.
Istotnym aspektem jest również wyeksponowanie i przedefiniowanie strategicznych z punktu widzenia rozwoju regionu branż oraz doprecyzowanie kryteriów dotyczących projektów innowacyjnych i ponadnarodowych.
Podczas spotkania dyskutowana była również problematyka ekonomii społecznej w ramach Priorytetu VII, która stanowi jeden z kluczowych obszarów aktywności wśród beneficjentów. Podtrzymano chęć finasowania OWES oraz dotowania działań z zakresu przedsiębiorczości społecznej tj. spółdzielnie socjalne, które 80% będą otrzymywać w formie finansowej, a 20% w formie szkoleń. Projekty realizowane w tym obszarze zakładają wspieranie działalności instytucji aktywnych na polu ekonomii społecznej w ramach poddziałania 7.2.1 i 7.2.2.
Nadrzędnym celem jest zapewnienie długofalowego zabezpieczenia i wsparcia podmiotom utworzonym w ramach finansowania z EFS, a tym samym stworzenie trwałej i stabilnej infrastruktury ekonomii społecznej w regionie. Również na poziomie kryteriów strategicznych ważnym jest wyeksponowanie długofalowej współpracy w sferze partnerstw publiczno-prywatnych, które mają zapewnić osiągnięcie spójności społecznej, efektywność działania i jakość merytoryczną partnerstwa. Motywem do takiego sformułowania kryteriów jest dążenie do zapewnienia komplementarnej i kompleksowej oferty w obszarze infrastruktury ekonomii społecznej.
Ma to znaczenie zarówno na poziomie doboru oraz definiowania wprowadzanych instrumentów wsparcia, jak i sposobu ich faktycznej realizacji. Jedynie tego typu podejście w realizacji obu Poddziałań może zagwarantować zabezpieczenie interesów grup defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z taką właśnie intencją konstruowano Plany Działania dla województwa lubelskiego, do których jednogłośnie przyjęto zmiany podczas ostatniego spotkania Podkomitetu Monitorującego.
Na najbliższym posiedzeniu, 9 grudnia 2010r, dyskutowana będzie kwestia wskaźników. Konkursy dla poddziałań 7.2.1. i 7.2.2. zostaną ogłoszone w I i II kwartale 2011, a suma alokacji wynosi 9 mln złotych.
Źródło: Katarzyna Zabratańska - Regionalne Centrum Ekonomii Społecznej UNDP