Nie trzeba mieć kostiumu, aby być superbohaterem! Tym hasłem rozpoczęła się tegoroczna Małopolska Gala Wolontariatu, podczas której ogłoszono wyniki wojewódzkiego etapu konkursu "Barwy Wolontariatu" oraz wręczono certyfikaty Organizacjom Przyjaznym Wolontariuszom.
Tegoroczna Gala miała miejsce 14 listopada w krakowskim Centrum Kinowym ARS. Jej głównym organizatorem było Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie działające przy Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski oraz Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego. Gala nie odbyłaby się bez wsparcia licznych instytucji kultury i wydawnictw, które przygotowały dla wolontariuszy nagrody.
Partnerami Małopolskiej Gali Wolontariatu byli: Wydawnictwo WAM, Wydawnictwo ZNAK, Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Esprit, Wydawnictwo Rafael, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Św. Stanisława BM, Instytut Książki, Tatrzański Park Narodowy, Kino Mikro, Kino Helios z Nowego Sącza, Kino Sokół z Nowego Sącza, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Narodowe w Krakowie, MOCAK, Muzeum Archeologiczne oraz Teatr Groteska.
Galę poprowadził Jakub Wesołowski – organizator m.in. Międzygalaktycznego Zlotu Super Bohaterów. Dodatkowymi atrakcjami towarzyszącymi wydarzeniu były występ zespołu Patrick The Pan oraz projekcja filmu „Nietykalni”.
Bez wolontariuszy nie byłoby…
Gala rozpoczęła się od wręczenia certyfikatów Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom. Takie wyróżnienia odebrali przedstawiciele trzech małopolskich placówek, które szczycą się nawiązywaniem wzorowych relacji z wolontariuszami oraz dawaniem im szerokiego pola do działań. Certyfikaty zostały przyznane: Hospicjum dla dzieci Alma Spei, Kwiatonowickiemu Stowarzyszeniu Homini, przy którym działa Gorlickie Centrum Wolontariatu oraz Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu.
Zasadniczym celem konkursu było jednak nagrodzenie wolontariuszy. Podkreślała to Berenika Baranowska, jedna z organizatorek Gali: „To niesamowite, że w świecie, w którym wszyscy gdzieś pędzą, wolontariat i pomoc innym pozostają ważną częścią Waszego życia – za to chcemy Was uhonorować”.
Do tegorocznej edycji konkursu na etapie wojewódzkim nadesłano 79 zgłoszeń z różnych części Małopolski m.in. z Krakowa, Limanowej, Gorlic, Libiąża, Bachowic, Zebrzydowic, Olkusza, Starego Sącza i wielu innych.
Pokazać niewidzialnych
Na scenę zaproszono wszystkich wolontariuszy, którzy zostali zgłoszeni do konkursu. Dodatkowe wyróżnienia przyznano dwunastu osobom, które w sposób szczególny odznaczyły się swoją aktywnością wolontarystyczną. Największe owacje rozległy się jednak, kiedy organizatorzy przystąpili do przedstawienia trójki finalistów – osób i grup wolontariuszy, którzy dzięki swoim działaniom zakwalifikowali się do ogólnopolskiego etapu konkursu Barwy Wolontariatu.
Na trzecim miejscu w konkursie znalazła się p. Irena Cygan, która od 15 lat bezinteresownie pomaga w MATIO – Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. Drugie miejsce zajęła grupa wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu. Pierwszym finalistą został p. Bartłomiej Popiel, działający jako wolontariusz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. Ta instytucja nie jest jedyną, w której działa i gdzie się angażuje, o czym opowiadał ze sceny. „W Polsce nie mamy się czego wstydzić, bo właśnie tutaj mogą powstać takie akcje, o których usłyszy świat!” – przekonywał.
„Wisienka na torcie”
Takim sformułowaniem Bartek Popiel, finalista, określił konkurs Barwy Wolontariatu. „Takie wydarzenia są potrzebne, aby nasze środowisko mogło się poznać i zjednoczyć. Chociaż przyznaję, że byłem zaskoczony, kiedy dowiedziałem się o zgłoszeniu – w wolontariacie nie pracuje się dla nagród i dyplomów”. Podobnego zdania jest Kamil Stolarski, jeden z dwunastki wyróżnionych wolontariuszy. „Byłem zaskoczony zgłoszeniem i nagrodą. Ale to ważne, żeby pokazać wszystkich superbohaterów, którzy angażują się i pomagają”.
Pani Marzena Białek, która od roku prowadzi warsztaty z rękodzieła artystycznego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Libiążu, mówi o swoim zaangażowaniu w wolontariat, że „jest to tylko mała kropla w morzu dobrych działań”. Zgadza się jednak ze stwierdzeniem, że wydarzenia takie jak konkurs dla wolontariuszy są potrzebną i ważną inicjatywą, pozwalającą poczuć satysfakcję i efekt wykonywanej pracy.
Tegoroczna Małopolska Gala konkursu Barwy Wolontariatu obfitowała w poruszające chwile. Obecni na niej wolontariusze byli żywym dowodem na to, że bezinteresowna pomoc niesiona z pasją i zaangażowaniem daje radość i satysfakcję. Wyjątkowo prawdziwe staje się zdanie wypowiedziane z przez jednego z nich: bez wolontariatu nie byłoby na świecie tyle szczęścia.
Autorką artykułu jest Aleksandra Piotrowska.
Małopolska Gala Wolontariatu była częścią projektu „Wolontariat ma sens!” realizowanego dzięki dofinansowaniu z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Źródło: RCW Kraków