Ponad 70 urzędników i urzędniczek uczestniczyło w I Forum Pełnomocników ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi na Lubelszczyźnie. Tematem była nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Dwudziestego drugiego września w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się I Forum Pełnomocników ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi na Lubelszczyźnie. W jego ramach dyskutowano o zmianach w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz implementacji ich w poszczególnych jednostkach samorządowych. Forum otworzyła Wicewojewoda Lubelski Henryka Strojnowska. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na rolę organizacji obywatelskich w sytuacjach kryzysowych. Jako przykład podała tegoroczne powodzie w Polsce i stopień zaangażowania społecznego w walkę z żywiołem. Drugie przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski. Skupił się w nim na lubelskich praktykach współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Forum moderował Piotr Choroś ze Stowarzyszenia Homo Faber.
Główną częścią Forum była prezentacja Anny Sienickiej z Fundacji Inicjatyw Społeczno–Ekonomicznych nt. kluczowych zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Samorządowcy byli zainteresowani przede wszystkim wdrożeniem zmian w życie. Niestety z uwagi na brak nowych rozporządzeń do w/w ustawy wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Kwestią która została szczegółowo omówiona była nowa forma współpracy: inicjatywa lokalna. Zainteresowanie wzbudziły także zapisy ustawy mówiące o możliwości udzielania przez samorząd pożyczek i poręczeń. Anna Sienicka podkreśliła małą ilość dobrych praktyk w tym zakresie. Jako źródło z opisami takowych został wskazany raport Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER „Wytrzymać dotację. Samorządowe wsparcie dla organizacji pozarządowych realizujących projekty finansowane dotacji zewnętrznych. Przykłady dobrych praktyk”.
Kolejną kwestią budzącą wiele wątpliwości był skład komisji oceny ofert. Ustawodawca wskazał obligatoryjność zasiadania w komisji przedstawicieli ngo. Jednocześnie wyłączył z niej osoby związane z organizacjami aplikującymi o środki w danym konkursie. Wiele osób wskazało na problem w znalezieniu kandydatów spełniających te warunki. Anna Sienicka podkreśliła, że jest to sprawa zauważona już przez Departament Pożytku Publicznego MPiPS i trwają prace nad nowelizacją odpowiednich zapisów ustawy. Jednocześnie do momentu aż nowelizacja nie zostanie przygotowana i przyjęta wyjściem wskazanym w trakcie dyskusji jest poszukiwanie ekspertów wśród organizacji działających poza daną jednostką samorządu. Wiele dyskusji wywołała także kwestia trybu uproszczonego przekazywania środków.
Kolejne Forum Pełnomocników odbędzie się w pierwszym kwartale 2011 roku.
Forum Pełnomocników na terenie Województwa Lubelskiego przygotowywane zostało przez Stowarzyszenie Homo Faber we współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Urzędem Miasta Lublin oraz Związkiem Gmin Lubelszczyzny. Jest ono częścią projektu „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy” realizowanego przez Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w partnerstwie z: Siecią SPLOT, Collegium Civitas, Instytutem Spraw Publicznych, Związkiem Miast Polskich oraz Fundacją Aktywizacji Obszarów Wiejskich.
Źródło: Stowarzyszenie Homo Faber