Relacja z Debaty "Wolontariat w czasie wojny" oraz koncertu "Sens" Darii Sayed
W sobotę, 14 maja, mieliśmy przyjemność gościć w Samorządowym Domu Kultury w Nowej Dębie i organizować tam debatę "Wolontariat w czasie Wojny", po której Daria Sayed przeniosła nas w do innej rzeczywistości podczas poetyckiego koncertu "Sens". Oprócz tego, zobaczyć można było wystawę fotograficzną Alexa (Aleksandra) Zekletsky’ego- ukraińskiego reportera wojennego.
Wyzwania wolontariatu w nowej rzeczywistości
Pomysł na debatę "Wolontariat w czasie wojny" wyszedł z chęci uhonorowania w jakiś sposób osób, które od 24 lutego zmagają się z nowymi wyzwaniami na wolontariackich polach i dają z siebie co mogą. Była to także przestrzeń do podzielenia się przez wolontariuszy i organizatorów wolontariatu swoimi doświadczeniami zdobytymi od momentu ataku zbrojnego przez Rosję na Ukrainę. Organizacje pozarządowe stają teraz przed ogromnym wyzwaniem, któremu mogą sprostać tylko współpracując. A opowiadali nam o tym:
Anastasiia Karpeieva - z wykształcenia PR manager, wspólnie z Dariia Sayed założyła fundacje, w której przygotowywane są posiłki i paczki dla osób walczących na froncie - wojska, lekarzy oraz cywilów, którzy stracili dorobek życia. Wysyłają pomoc humanitarną w miejsca, w których toczą się walki.
Dariia Sayed- wspólnie z Anastasiia Karpeieva od pierwszych dni wojny utworzyły fundacje pomagająca ludności walczącej na froncie. Ponadto jest wokalistką.
Marek Widurek - aktywista, działający w stowarzyszeniu "Dla równości". Jego pasją jest gotowanie, kucharz z sercem na dłoni, jego zamiłowanie do gotowania przerodziło się w akcje przygotowania posiłków dla ludzi bezdomnych. Nie licząc samego gotowania, Marek pomaga ludziom wyjść z kryzysu bezdomności.
Maciej Kunysz - biolog, filozof, pracownik naukowy, wykładowca uczelni wyższych, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz krajowej i wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Wiceprezes Stowarzyszenia "EKOSKOP". Na co dzień w organizacji zajmuje się edukacją ekologiczną, wsparciem organizacji lokalnych, interwencjami związanymi z ochroną środowiska i społeczności lokalnych.
Justyna Uchańska- działaczka i aktywistka, od lat angażująca się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne. Od pierwszych dni wojny aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, działając w Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu.
Michał Pochciał i Arkadiusz Malicki- kierowcy Fundacji Q, którzy dostarczają potrzebne towary bezpośrednio na Ukrainę.
Podczas debaty prowadzony był live, który wciąż można oglądnąć pod tym linkiem: https://fb.watch/dcUTWLCgS0/
Debata realizowana była w ramach Lokalnego Partnerstwa dla Wolontariatu - edycja 2021-2023 - program Korpus Solidarności, którego jesteśmy partnerami.
Sens
Dariia Sayed to ukraińska poetka, wokalistka i wolontariuszka. Po raz pierwszy wystąpiła przed polską publicznością, nie mówiącą po ukraińsku, ze swoją poezją. Choć widzowie nie rozumieli słów, jak powiedziała Dariia na rozpoczęcie koncertu, jej poezji należy słuchać przede wszystkich sercem. I nie pomyliła się… emocje, które przekazywała podczas swojego występu mówiły same za siebie. Przed koncertem Darii nastąpiła minuta ciszy, dla uhonorowania ofiar wojny.
Wystawa Alexa Zekletsky’ego
Wystawa ukazuje tragedię ludzi, miejsca dotknięte wojną, a także codzienną pomoc dla obywateli. Obecnie przemierza województwo podkarpackie, a od 25.05 oglądnąć ją można w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. My mogliśmy zobaczyć ją w Nowej Dębie w Samorządowym Domu Kultury przy okazji debaty i koncertu.
Źródło: Fundacja Q Sztuce