Stop! Jeśli nie masz pracy, jeśli chcesz pracować zespołowo, jeśli chcesz być właścicielem własnej pracy, jeśli chcesz pomagać sobie i osiągnąć sukces, jeśli umiesz liczyć pieniądze, jeśli umiesz coś robić dobrze, jeśli masz pomysł na biznes, załóż spółdzielnię socjalną!
Tak brzmiące ogłoszenia, informacje i ulotki pojawiły się w Grudziądzu. Osoby bezrobotne mogą przystąpić do zakładania spółdzielni, która pozwoli im na połączenie osobistego zaangażowania i solidaryzmu społecznego, kreację miejsca pracy, wpływanie przez swoją aktywność zawodową na środowisko lokalne. Będą mogli poprawić swój los zawodowy biorąc sprawy we własne ręce i wykorzystując środki finansowe z Unii Europejskiej. Jednak aby szansę wykorzystać i spółdzielnia stała się trwałym elementem na rynku pracy miasta i powiatu muszą być spełnione określone warunki. Brzmią one następująco:
- Zarządzać, kierować, przewodzić spółdzielnią muszą kompetentni liderzy. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Fundację Gospodarczą Pro Europa otwiera Akademię Liderów Spółdzielni Socjalnych aby zbudować kadrę kompetentnych menedżerów dla powstających w regionie spółdzielni socjalnych. Na bezpłatne, osiemdziesięciogodzinne szkolenie, mogą zapisywać się osoby z wyższym wykształceniem, pracujące i poszukujące pracy.
Spółdzielnie mogą powstawać tylko tam gdzie pojawia się zapotrzebowanie na produkty lub usługi. Warunkiem uruchomienia spółdzielni są rynek i jego potrzeby pozwalające rozwinąć działalność gospodarczą. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Grudziądzu dofinansuje, nawet do 160 000 zł, powstające spółdzielnie. Środki przeznaczone będą na zakupy inwestycyjne, organizację działalności i wydatki związane z wejściem z ofertą na lokalny rynek. Zapewnimy bezpłatne szkolenia z opracowywania biznesplanów, doradztwo księgowe, prawne i marketingowe, rejestrację spółdzielni.
W spółdzielni liczą się kooperacja i wzajemna pomoc w pracy dla dobra całości. Spółdzielnia to drużyna. Dlatego rekrutujemy kandydatów spośród osób bezrobotnych, chcących wspólnie pracować. Gwarantujemy w ramach projektu pomoc w budowaniu zespołu i spotkania integrujące dla zainteresowanych współpracą. Tworzymy możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji zawodowych przydatnych w pracy w spółdzielni.
Spółdzielnie będą współpracować z biznesem regionalnym i samorządem. Działanie na konkurencyjnym rynku nakłania naszych spółdzielców do stawania się indywidualnie i zbiorowo lepszymi w pracy zawodowej. Przewidzieliśmy finansowanie udziału spółdzielni w targach, opiekę mentora biznesowego i wsparcie informatyczne produkcji lub usług. Opłacimy także członkostwo spółdzielni w samorządzie przedsiębiorców.
Spółdzielnie, mamy nadzieję, pozwolą zbudować nowe ścieżki aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.
Źródło: Pro Europa