Rekordowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 – już wkrótce konferencja dla nauczycieli
Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu była wyjątkowa. Nie tylko ze względu na to, że w całości odbywała się online, ale przede wszystkim ze względu na liczbę zgłoszonych inicjatyw, złożonych sprawozdań oraz ogrom działań, imprez, wydarzeń towarzyszących DBI 2021.
Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa, której organizatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Z roku na rok wydarzenie to staje się coraz bardziej popularne, angażując we wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów, edukatorów. W tym roku do DBI zarejestrowano 4960 lokalnych inicjatyw! Złożono 662 sprawozdania konkursowe, a 34 inicjatywy zostały nagrodzone przez organizatorów i partnerów akcji.
To, co jednak najważniejsze to edukacja na temat bezpieczeństwa w sieci. Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu to również wiele szkoleń, webinarów na temat zagrożeń w sieci, tego jak im zapobiegać, jak tworzyć bezpieczny cyberświat. W tegoroczne działania DBI zaangażowanych było ponad milion osób, w tym 460 000 dzieci i młodzieży wzięło udział w lokalnych inicjatywach na rzecz bezpiecznego internetu. 12 000 dorosłych – nauczycieli, edukatorów, pedagogów, rodziców zarejestrowało się do udziału w webinarach zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.
„Bardzo cieszymy się, że tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu zaangażował i zachęcił do działania tak wiele osób. To znamienne, że tak wielkie zainteresowanie tą inicjatywą, ale też bezpiecznym światem internetu, jest właśnie teraz, gdy nasze życie tak mocno i w tak wielu aspektach przeniosło się do sieci. To pokazuje, że nasze działania mają sens, są potrzebne, a przede wszystkim, że coraz więcej osób jest świadomych i chce dbać o swoje i innych bezpieczeństwo w sieci” – powiedziała Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.
„W tym roku obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbywały się w trudnych warunkach, w środku pandemii i przy nauczaniu zdalnym. Mimo to, udało nam się zmobilizować ogromną rzeszę nauczycieli, uczniów, rodziców i innych partnerów do działania. Pobity został rekord liczby lokalnych inicjatyw z 2020 r., a konferencja online i seria webinariów dotarły do większej liczby nauczycieli niż bylibyśmy w stanie przeszkolić offline" – powiedział dr Szymon Wójcik, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Patronat honorowy nad tegorocznym Dniem Bezpiecznego Internetu objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki
Dzień Bezpiecznego Internetu trwa przez cały… rok!
Dzień Bezpiecznego Internetu to jedna z wielu inicjatyw realizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Od lat organizowane są konferencje i szkolenia dla wielu grup – zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców oraz nauczycieli. Zapraszamy na kolejne takie wydarzenie, konferencję pt. „Szanse, wyzwania, zagrożenia – wprowadzenie do problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online”, która odbędzie się 27 maja. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli i edukatorów, ale również do wszystkich osób pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz chcących poszerzać swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, tego jak twórczo i mądrze korzystać z interentu.
„Naszym celem jest wyposażać nauczycieli, profesjonalistów pracujących z dziećmi w jak najbardziej bieżące i konkretne informacje oraz narzędzia edukacyjne, które będą mogli wykorzystać w mierzeniu się ze rosnącym wyzwaniem, jakim jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci online i inspirowanie ich aby potrafiły w pełni wykorzystywać potencjał sieci” – mówi Anna Rywczyńska, Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK.
Podczas konferencji o swoich pracach i inicjatywach opowiedzą eksperci Polskiego Centrum Programu Safer Internet, aktualne zagrożenia trendy i zjawiska w sieci przedstawi kierownik zespołu Dyżurnet.pl w NASK Martyna Różycka, projekt edukacyjny Sieciaki.pl – Marlena Hlebowicz z FDDS, zaś dr Rafał Lange z NASK zaprezentuje wyniki najnowszych badań „Nastolatki 3.0”.
Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie: https://www.saferinternet.pl/iv-konferencja-lokalna.html. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu – twórzmy bezpieczny internet każdego dnia!
Źródło: NASK