Rekordowa frekwencja na Paradzie Równości 2017 to tylko jeden z powodów do zadowolenia
Jak wynika z przeprowadzonej przez Fundację Wolontariat Równości ankiety, udział w tegorocznej Paradzie przyniósł uczestnikom mnóstwo satysfakcji.
"Równe prawa, wspólna sprawa" - pod tym hasłem przeszła tegoroczna Parada Równości. Wśród postulatów uczestników wydarzenia, znalazły się między innymi: działania antydyskryminacyjne, prawna ochrona przed mową i przestępstwami z nienawiści, prawa osób transpłciowych, równość małżeńska i zagadnienia dotyczące związków partnerskich. Ważnym postulatem były również miasta bez barier, czyli dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Nie zabrakło wzmianek na temat edukacji antydyskryminacyjnej, równość płci, otwarcia się na uchodźców i obcokrajowców, czy przestrzegania praw zwierząt, co przełożyło się także na frekwencje wydarzenia, w którym wzięło udział 50 tysięcy osób. Parada Równości 2017 przeszła do historii nie tylko jako ta najliczniejsza, ale także jako najlepiej oceniana przez uczestników.
Według ankiety Fundacji Wolontariat Równości, przeprowadzonej po wydarzeniu, ponad 90 proc. uczestników oceniło samą paradę oraz z godziny, w których się odbywała za dobre lub bardzo dobre. Pozytywne opinie zebrały też Miasteczko Równości i after party na placu Defilad. Satysfakcja wynikała nie tylko z dobrej zabawy, ale również poczucia bezpieczeństwa. 96,9 proc. osób czuło się bezpiecznych w czasie przemarszu. Pełne wyniki ankiety znajdują się w załączniku do informacji prasowej.
Tegoroczna Parada Równości została zrealizowana przez zupełnie nowy zespół. Schedę po dotychczasowych działaczach i działaczkach, przejęli młodzi wolontariusze i nowa Prezeska - Julia Maciocha. Julia od lat działa jako wolontariuszka w organizacjach feministycznych. Jest związana z Kongresem Kobiet oraz Fundacją Feminoteka.
- Wiele osób miało obawy, czy nowy zespół podoła organizacji Parady. Jesteśmy przekonani, że wyniki ankiety to ostateczne potwierdzenie naszych kompetencji oraz potrzeby organizacji Parady w Polsce – mówi Julia Maciocha, Prezeska Wolontariatu Równości. I dodaje: - Nie zamierzamy spoczywać na laurach, już przygotowujemy się do kolejnej Parady.
Źródło: Fundacja "Wolontariat Równości"