Organizacje zarejestrowane w KRS przed 1 grudnia 2014 r. muszą samodzielnie złożyć wniosek o nadanie numeru NIP. Doradczyni poradnik.ngo.pl odpowiada, z czego to wynika i jak to zrobić?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Każda organizacja – stowarzyszenie czy fundacja – musi mieć Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP)
Każda organizacja – stowarzyszenie czy fundacja – musi mieć Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Nie ma tu znaczenia, czy organizacja prowadzi działalność gospodarczą czy też fakt, że nie zatrudnia pracowników. NIP służy do identyfikacji podmiotów prowadzących działalność i organizacja musi go mieć, nawet jeśli jej przychody pochodzą tylko ze składek członkowskich lub przez jakiś nie ma żadnych przychodów.
Zmiana ta zaczęła jednak obowiązywać dopiero od 1 grudnia 2014 r. W związku z tym stowarzyszenia, fundacje, które zarejestrowały się w KRS przed tym terminem, stosują się do wcześniejszych przepisów, co oznacza, że jeśli nie rejestrowały działalności gospodarczej, to samodzielnie muszą wystąpić o nadanie numeru REGON oraz identyfikatora NIP.
Uwaga! Obowiązek samodzielnego uzyskiwania numeru REGON oraz NIP dotyczy także wszystkich organizacji rejestrujących się również po 1 grudnia w innych rejestrach niż KRS np. klubów sportowych czy stowarzyszeń zwykłych.
Na pytanie odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl, Monika Chrzczonowicz:
Podstawa prawna:
- Podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, któremu nie nadano numeru identyfikacyjnego REGON, składa wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej do urzędu statystycznego województwa właściwego dla jego siedziby.
- Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego NIP i numeru identyfikacyjnego REGON nadanych w trybie określonym w ust. 1 i 2 następuje na wniosek i nie podlega opłacie sądowej i ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Art. 2.
- Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.
- Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków.
Art. 5. ust. 1
Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
Art. 8a.
Nadanie NIP następuje przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, zwanego dalej „CRP KEP”, po dokonaniu zgłoszenia identyfikacyjnego.
Potwierdzenie nadania NIP jest wydawane niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia wpływu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: poradnik.ngo.pl