Rehabilitacja dziecka niesłyszącego w warunkach domowych - doświadczenia polskie i amerykańskie
W ostatni weekend w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa Programu „Dźwięki Marzeń”, której celem było propagowanie wczesnej diagnozy, leczenia i rehabilitacji dzieci z wadą słuchu. Spotkanie w gronie uznanych specjalistów było doskonałą okazją do zaprezentowania czynników mających wpływ na proces rehabilitacji i wymiany doświadczeń na temat praktyk stosowanych w różnych częściach świata.
Podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Programu „Dźwięki Marzeń” zwrócono uwagę na ważną rolę rodzinnego środowiska w procesie przywracania dzieci do świata dźwięków. Rehabilitacja odbywa się w miejscu, które dla dziecka jest znane i przyjazne, ale istotne jest też to, iż specjalista może nawiązać kontakt również z rodziną dziecka, odpowiedzieć na nurtujące opiekunów pytania, pomóc w komunikowaniu się z głuchym dzieckiem, naprowadzić, jak uczyć dziecko rozumieć dźwięki i mówić. Podkreślono, iż powodzenie rehabilitacji zależy również od świadomości i zaangażowania rodziców, którzy mogą obserwować ćwiczenia i kontynuować je pod nieobecność terapeuty.
W ten sposób w Polsce rehabilitowane są dzieci w ramach programu Dźwięki Marzeń powołanego w 2006 r. przez Fundację Orange. Podczas spotkania, doktor Paula Pittman, Dyrektor Instytutu SKI-HI przy Uniwersytecie Utah w USA, zaprezentowała kierunki we wczesnym wspomaganiu rozwoju dzieci głuchych oraz realizowane programy w ramach SKI HI.
Źródło: inf. nadesłana