Regulamin Sejmu utrudnia NGO uczestnictwo w pracach parlamentu
Regulamin Sejmu utrudnia organizacjom pozarządowym uczestnictwo w pracach parlamentu. Fundacja StwardnienieRozsiane.Info wystosowała pismo do Marszałka Szymona Hołowni z prośbą o podjęcie prac nad zmianami w Regulaminie.
Pismo dotyczy zasad uczestnictwa w posiedzeniach komisji sejmowych. Mimo dostępnych narzędzi (Sejm posiada specjalny, własny system do telekonferencji), Regulamin Sejmu w obecnym brzmieniu nie zezwala ekspertom na uczestnictwo zdalne w posiedzeniach komisji i możliwość zabrania głosu „online”. Zgodnie z obecnymi zapisami Regulaminu (m.in. art. 198j), uczestnictwo zdalne w posiedzeniach było możliwe tylko w sytuacji epidemii lub stanów wyjątkowych. Obecnie podmioty i osoby chcące zabrać głos na posiedzeniach komisji, muszą być obecne osobiście podczas posiedzeń w Warszawie.
– Taka sytuacja jest problematyczna zwłaszcza dla małych organizacji pozarządowych spoza Warszawy, których celem jest wspieranie rządzących we wspólnym tworzeniu dobrego prawa – podkreśla Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. – Wiele takich organizacji to podmioty, które posiadają na tyle dużą wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, by brać konstruktywny udział w pracach parlamentu, ale jednocześnie dysponują ograniczonymi środkami finansowymi i kadrowymi, by regularnie pojawiać się w Warszawie i uczestniczyć w pracach Sejmu „na żywo”. Dodatkowy problem w tym zakresie dotyczy organizacji, w których działają osoby z niepełnosprawnościami. W ich przypadku trudności związane z dojazdami do Warszawy mogą wynikać również z kwestii stanu zdrowia. Brak możliwości uczestnictwa zdalnie w posiedzeniach sejmowych komisji jest dużym utrudnieniem w naszej pracy – dodaje Monika Łada.
Warto też zwrócić uwagę na niekonsekwencję w pracach Sejmu. Otóż w przypadku posiedzeń zespołów parlamentarnych, które nie są związane regulaminem, istnieje w dalszym ciągu możliwość łączenia online – z czego zresztą organizacje pozarządowe często i chętnie korzystają. Kwestia zasad pracy komisji sejmowych nie wynika zatem z uwarunkowań technicznych, a jedynie proceduralnych.
Dlatego też, Fundacja StwardnienieRozsiane.Info, w imieniu własnym i innych NGO, wystosowała pismo do Szymona Hołowni, Marszałka Sejmu, oraz Jarosława Urbaniaka, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, z uprzejmą prośbą o rozważenie zmiany w zapisach Regulaminu Sejmu, aby przywrócić możliwość uczestnictwa online w posiedzeniach komisji sejmowych i ułatwić tym samym stronie społecznej uczestnictwo w pracach Sejmu.
Źródło: Fundacja StwardnienieRozsiane.info