Grudzień to czas podsumowań tego, co się odbyło i wydarzyło w całym roku. Przedstawiamy kilka słów podsumowujących działalność Regionalnego Ośrodka EFS w Bielsku-Białej.
Regionalny Ośrodek EFS w Bielsku-Białej prowadzony jest przez Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości już od kilku lat. Jego usługi są nieodpłatne w związku z faktem, że jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Regionalny Ośrodek to zespół ludzi, którzy służą pomocą w skutecznych opracowaniu projektów i zakończonej sukcesem ich realizacji.
- Zainteresowanie aplikowaniem o środki EFS jest bardzo duże – potwierdzają specjalistki ds. informacji pracujące w Punkcie Informacyjnym Regionalnego Ośrodka EFS – dużo osób jest chętnych udziałem w szkoleniach lub skorzystaniem z usług doradztwa.
I rzeczywiście nie można narzekać na brak zainteresowania instytucji i organizacji aplikowaniem o środki unijne.
– Cieszy nas fakt, że coraz więcej instytucji korzysta z naszych usług. Skutecznym sposobem dotarcia do nowych klientów okazała się strona internetowa Regionalnych Ośrodków i inne informujące o naszych usługach. Nie należy też zapominać o informacji przekazywanej przez uczestników projektu – i tu sprawdza się hasło, że zadowolony klient to najlepsza reklama. Czasami jednak pojawia się problem – jak stwierdza kierownik Regionalnego Ośrodka EFS w Bielsku-Białej – związany jest on głównie z niemożnością przyjęcia wszystkich zainteresowanych osób na szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek. Staramy się reagować na takie sytuacje i tak jak w tym roku organizować dodatkowe szkolenia, albo kierować osoby do skorzystania z usługi doradczej.
Trenerzy Regionalnego Ośrodka EFS również potwierdzają duże zainteresowanie szkoleniami.
– Zajęcia odbywają się w pełnym gronie uczestników. Osoby, które przychodzą na szkolenia są zainteresowaniem zdobyciem wiedzy, a także uzyskaniem odpowiedzi na rodzące się w ich pracy projektowej wątpliwości. Pytania uczestników, a także liczne praktyczne przykłady omawianych zagadnień powodują, że szkolenie jest ciekawsze i dostarcza potrzebnej wiedzy i umiejętności. W trakcie szkoleń można również zaobserwować, jak przedstawiciele organizacji się poznają, wymieniają doświadczeniem, a nawet rozpoczynają współpracę na polu prowadzonej działalności.
– Szans na zawarcie partnerstwa jest dużo. Jednak należy pamiętać, że jest to praca wymagająca wielu spotkań, ustaleń i wysiłku – twierdzi Animator, czyli nasz specjalista od partnerstw. Doświadczenia mojej pracy pokazują na dwutorowość podejścia do osób, które są zainteresowanie podjęciem wspólnych inicjatyw. Z jednej strony należy dać szansę spotkać się reprezentantom organizacji, które mogą ze sobą współdziałać. Aby tego dokonać każdorazowo analizuję środowisko lokalne, nawiązuję kontakty z instytucjami działającymi na danym terenie: urzędem gminy, stowarzyszeniami, szkołami i innymi podmiotami. Drugą stroną pracy animatora jest pokazanie możliwości, jakie stwarza Program Operacyjny Kapitał Ludzi i zachęcenie instytucji do wspólnego wysiłku na rzecz wspierania rozwoju lokalnego lub konkretnej grupy osób (np. bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym). Na tym etapie odbywają się liczne spotkania robocze, które pozwalają na sformułowanie wspólnych celów i działań. Te ustalenia następnie przekładane są na treść projektu, wniosku o dofinansowanie i umowy partnerskiej. Ale jest to praca dająca satysfakcję, jak się widzi zaangażowanie i wymierne efekty prowadzonej przez jednostki współpracy.
W naszym podsumowaniu postanowiliśmy również zapytać o problemy z jakimi borykają się nasi beneficjenci. Najcenniejszym źródłem informacji w tej sprawie jest doradca, który pracuje indywidualnie z osobami, które się do niego zgłaszają.
– Problemy osób uczestniczących w doradztwie powiązane są ściśle z etapem, w którym znajduje się ich projekt. W pierwszych trzech kwartałach przeważały pytania związane z aplikowaniem o środki. Weryfikacja projektów i wniosków o dofinansowanie pokazywała na problemy związane z uzasadnieniem projektu, określeniem problemów, celów i rezultatów projektowych. Częstym problemem był również nieprawidłowo wypełniony harmonogram, niewłaściwie określone koszty projektowe. Szczególnym utrudnieniem były zmiany związane z wdrażaniem EFS – wprowadzenie zmian w Szczegółowym Opisie Priorytetów PO KL, wyeksponowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn w projektach EFS. Natomiast końcówka roku obfitowała w zapytania związane z realizacją projektów – dotyczyły wypełniania wniosku o płatność wraz z załącznikami, PEFS-u. Uczestnicy doradztwa dopytywali się o obowiązki wynikające z umowy – np. jak dokumentować wydatki, kwalifikowalność uczestników projektu, czy też w jaki sposób dokonywać zakupu usług i dostaw w ramach projektu unijnego. Część pytań dotyczyła doradztwa specjalistycznego, m.in. jak przestrzegać prawo zamówień publicznych, jak traktować pomoc publiczną w projekcie.
To fakt, problemy i uwagi zgłaszane przez beneficjentów nieraz nas zaskakiwały i wymagały konsultacji całego zespołu projektowego, przedstawicieli Instytucji Pośredniczącej i Instytucji Pośredniczącej drugiego stopnia. Ale właśnie to wszystko sprawia, że nasza praca jest ciekawa, wymagająca i satysfakcjonująca.
Na zakończenie Regionalny Ośrodek EFS 2009 r. w liczbach:
- 400 uczestników projektu;
- 220 organizacji i instytucji objętych wsparciem
- 44 dni szkoleń ogólnych i specjalistycznych;
- 350 godzin doradczych;
- 1680 godzin funkcjonowania Punktu Informacyjnego, 4 seminaria, 1 konferencja;
W 2010 roku również będziemy służyli Państwu swoją pomocą. Działalność Regionalnego Ośrodka EFS będzie kontynuowana. Zmodyfikowaliśmy nasze usługi tak, aby najpełniej odpowiadały Państwa potrzebom.
Szczegółowe informacje o szkoleniach, doradztwie i innych usługach, które zaplanowaliśmy na przyszły rok znajdą się na naszej stronie – www.bielsko-biala.roEFS.pl . Zachęcamy do kontaktu!!!
A na nadchodzący czas świąteczny i noworoczny składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia:
Życzymy Wam cudownych Świąt Bożego Narodzenia,
Rodzinnego ciepła i wielkiej radości! A pod choinką prezentów masa niechaj zagości!!!
W Nowym Roku natomiast tego o czym marzy każdy projektodawca –
pomysłu na projekt ciekawego, wsparcia dla uczestników efektywnego,
na liście rankingowej pozycji wysokiej, zainteresowanych uczestników krocie,
rezultatów twardych i miękkich spełnienia, klientów zadowolenia,
satysfakcji z ewaluacji i wykonanej w projekcie pracy, rozliczenia bezproblemowego, siły i ochoty do realizacji projektu kolejnego!!!
Zespół Regionalnego Ośrodka EFS w Bielsku-Białej.