Kilka tygodni temu przed sympatykami kampanii społecznej „Obywatele decydują” postawiliśmy zuchwały cel: zebrać 500.000 podpisów pod internetową petycją do parlamentarzystów. Termin wykonania zadania: pierwszy dzień wiosny. W tej chwili podpisów mamy blisko 200.000. Na ostatnim spotkaniu zespołu kampanii, przysłuchując się dyskusji na temat „jak pozyskać pozostałe podpisy?”, przypomniałem sobie zasadę Pareto…
Przypomniała mi się, bo Mirek zaproponował, żebyśmy wydrukowali ulotki i petycje, a następnie zbierali podpisy w tramwajach w drodze do pracy i z pracy. Zadałem pytanie, ile ich zbierzemy w taki sposób? Z kolei Melania zwróciła uwagę na fakt, że ona jadąc rano do pracy to raczej śpi w tramwaju, i nie ma energii do dyskusji z pasażerami. Podczas spotkania pojawiła się też wątpliwość, czy zbieranie podpisów w tramwaju poprzez papierowe formularze jest efektywnym sposobem na zbiórkę podpisów pod petycją internetową…
Zasada Pareto
W 1895 roku włoski ekonomista Vilfredo Pareto na podstawie badań statystycznych dochodów ludzi i ich analizy zaobserwował, że 80% majątku Włoch jest w posiadaniu 20% mieszkańców tego kraju. Kolejne eksperymenty dowiodły, że reguła ta znajduje zastosowanie w całej ekonomii. Zgodnie z tą zasadą 20% nakładów przynosi 80% rezultatów, a pozostałe 80% nakładów daje tylko 20% rezultatów. Nie zawsze jednak jej stosunek wynosi dokładnie 80/20, mogą to być wartości przybliżone, plus/minus 10–20%. Regułę tę można zauważyć w różnych sferach życia, niektórzy twierdzą wręcz, że jest ona uniwersalna.
Zarządzanie zadaniami
Zarządzanie ludźmi
Rozejrzyj się po Waszej organizacji. 80% sukcesów jest dziełem 20% wolontariuszy. Pomyśl, kto z członków Twojego zespołu należy do grona 20% osób najbardziej produktywnych. Jakie kluczowe kompetencje twoich współpracowników mają wpływ na 80% ich wyników. Zasadę Pareto odnaleźć możemy również analizując ciemną stronę mocy. Przykładowo 80% problemów i konfliktów wywołuje 20% ludzi z zespołu. Zastanów się, kim oni są i jaką zmianę wprowadzić, żeby przestali być hamulcowymi. Czasami wystarczy jedna kluczowa zmiana, mieszcząca się w 20% potencjalnych rozwiązań.
Zarządzanie projektem
Początkowe 20% działań w projekcie, przeznaczone na planowanie oraz organizowanie dóbr niezbędnych do osiągnięcia celów projektowych, zapewnia zwykle 80% sukcesu. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Kolejne 80% zadań zazwyczaj realizuje się łatwiej, kiedy już poukładasz i załatwisz pierwsze, najważniejsze 20%. Co mieści się w pierwszych 20% kiedy zaczynasz koordynację projektu? Moim zdaniem ludzie, później cele, a następnie zasoby. Pomyśl, co z tego wynika dla Twojej pracy.
Zarządzanie ekonomizacją
Pamiętaj, że zasada Pareto może Ci się przydać też przy poszukiwaniach funduszy na działalność. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą zauważają, że 20% sprzedawców generuje 80% przychodów. Idąc dalej, 20% klientów przynosi 80% zysków. Przygotowanie do pierwszego spotkania z kimś, kto podejmuje decyzję w danej sprawie, odpowiada 20% całego procesu sprzedaży oraz 80% jej wartości. Prezentacja oferty, finalizacja umowy, dalsze działania administracyjne pochłaniają 80% czasu i tylko w 20% decydują o wartości całej transakcji.
(R)ewolucja zarządzania
Polecam poeksperymentować. Przykładowo możesz ogłosić marzec, jako miesiąc stosowania zasady 80/20 w Waszej fundacji czy stowarzyszeniu. Doświadczajcie tej reguły indywidualnie i zespołowo na różnych polach działania organizacji. Doświadczajcie i obserwujcie. Obserwujcie i wyciągajcie wnioski. Wyciągajcie wnioski i wdrażajcie. Wdrażajcie i celebrujcie sukcesy.
A co dla tych, którzy uważają, że wszystko, to co napisałem, to bzdura i grafomańska epistoła? Cóż, zajrzyjcie do swoich szaf. Założę się o talerz gorącej zupy grzybowej, że 80% czasu chodzicie w 20% ubrań :-)
SKRZYNKA NARZĘDZIOWA
- Rewolucja 80/20, Richard Koch, Wydawnictwo Medium, 2005
- Jak ocenić własną produktywność, http://kadry.nf.pl/Artykul/7306/Jak-wlasciwie-ocenic-wlasna-produktywnosc/asada-Pareto-czas-pracy-zarzadzanie-projektami/
- O zasadzie Pareto krytycznie http://www.proaktywnie.pl/2007/11/strzez-sie-zasady-8020/
Źródło: inf. nadesłana