Partnerstwa lokalne są jedną z najlepszych metod aktywizacji, a w ich ramach podejmowane są działania mające na celu ożywienie gospodarcze i społeczne naszych małych ojczyzn. O partnerstwach rozmawiano na zakończonym we wtorek IV Forum Partnerstw Lokalnych, zorganizowanym przez Regionalne Ośrodki EFS we Wrocławiu i Jeleniej Górze (prowadzone przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych).
Korzenie idei partnerstwa lokalnego sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Pomysł został najpierw z powodzeniem wykorzystany z Stanach Zjednoczonych (w procesie likwidacji nierentownych kopalni i hut), a następnie opracowano Model Partnerstwa Lokalnego, który zaczęto wdrażać na całym świecie. Pod koniec lat 90. trafił do Polski, najpierw na Śląsk, a od 2005 roku jest już wykorzystywany do pobudzania aktywności lokalnych społeczeństw we wszystkich województwach.
Na czym polega idea partnerstwa lokalnego?
Przede wszystkim chodzi tu o współpracę pomiędzy różnymi podmiotami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi (czyli samorządami, organizacjami pozarządowymi i biznesem) oraz mieszkańcami, żeby skutecznie rozwiązywali lokalne problemy. Jednym z najważniejszych celów wielu działających partnerstw jest poprawa sytuacji na lokalnych rynkach pracy, a łatwiej o skuteczne działania, jeśli współpracuje ze sobą kilka partnerów.
Idea długofalowej współpracy między lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi oraz społecznie odpowiedzialnymi przedsiębiorcami spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Optymalnym modelem takiej współpracy są właśnie partnerstwa lokalne.
Obecnie, w związku z możliwością korzystania ze środków unijnych, partnerstwa lokalne stają się atrakcyjnym narzędziem łączącym zasoby publiczne, prywatne i społeczne. Dzięki różnorodności poszczególnych instytucji i organizacji, partnerstwa dysponują wieloma uzupełniającymi się kompetencjami i możliwościami i łatwiej odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności.
Tegoroczne IV Forum Partnerstw Lokalnych było okazją, aby porozmawiać o doświadczeniach dolnośląskich (i nie tylko) partnerstw, nawiązać nowe kontakty bądź też zacieśnić już istniejące i zaplanować wspólne inicjatywy. Dodatkowo formuła spotkania opierająca się na metodzie Open Space Technology pozwoliła uczestnikom na zaangażowanie się w bezpośredni dialog.
Na spotkanie przybyło 89 osób reprezentujących trzy sektory życia publicznego: publiczny, prywatny i pozarządowy. Podczas Forum zostało wyłonionych kilka tematów, o których dyskutowali uczestnicy. Dotyczyły one między innymi:
- wieloliderowości, jak i jej braku,
- kwestii potrzeb, których zaspokojenie jest niezbędne dla rozwoju Partnerstwa,
- kształtu współpracy z samorządem,
- roli wolontariatu w działaniach społecznych.
Została również podjęta kwestia dotycząca planowania działań na przyszłość. Wyłoniły się takie inicjatywy jak: temat kolejnego Forum Partnerstw Lokalnych, stworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Festiwal Kobiet, stworzenie ponadnarodowego partnerstwa czesko-niemiecko-polskiego.
Wszystkim przybyłym dziękujemy za zaangażowanie się w tworzeniu IV Form Partnerstw Lokalnych.
Źródło: inf. nadesłana