W ramach obchodów 10-lecia Recykling Rejsów organizowany jest przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego cykl akcji na rzecz czystości rzek. Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów Recykling Rejsów był międzynarodowy spływ z Wrocławia do Berlina, zorganizowany w dniach 17-27 czerwca. Grupa 22 kajakarek i kajakarzy z Polski i Niemiec w ciągu 11 dni pokonała dystans 450 km, płynąc szlakiem Odry i Szprewy.
Recykling Rejs do Berlina
W tym roku, w ramach obchodów 10-lecia Recykling Rejsów organizowany jest przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego cykl edukacyjnych akcji na rzecz czystości rzek. Zgodnie z planem kulminacyjnym wydarzeniem obchodów Recykling Rejsów był międzynarodowy spływ z Wrocławia do Berlina, zorganizowany w dniach 17-27 czerwca. Grupa 22 kajakarek i kajakarzy z Polski i Niemiec w ciągu 11 dni pokonała dystans 450 km, płynąc szlakiem Odry i Szprewy. Spływ był połączony ze spotkaniami z lokalnymi mieszkańcami, władzami samorządowymi oraz z młodzieżą, były także zorganizowane warsztaty ekologiczne dla szkół, przedszkoli, połączone z akcjami sprzątania brzegów rzek.
Jak mówi Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska „Walka z zaśmiecaniem środowiska wodnego jest naszym wspólnym celem, który przyświeca akcji „Recykling Rejs” już od 10 lat. Plastikowe odpady w środowisku naturalnym są nie do zaakceptowania, dlatego tak ważna jest edukacja i budowanie dobrych nawyków w zakresie selektywnej zbiórki śmieci. Dzięki licznym właściwościom, jak lekkość, czy trwałość, tworzywa sztuczne są bardzo użyteczne w codziennym życiu. Należy jednak pamiętać, że ich odpady stanowią cenny surowiec, który powinien trafiać do recyklingu. Nie pozwólmy, by znalazły się w rzekach i morzach zaśmiecając środowisko wodne.” Wspólne akcje sprzątania środowiska wodnego „Recykling Rejs”, realizowane w różnych regionach naszego kraju od ponad 10 lat angażują i jednoczą wszystkich, którzy mają wspólny cel - walkę z zaśmieceniem i promowanie właściwego postępowania z odpadami.”
Zwraca także uwagę, że „Plastikowe odpady są nie do zaakceptowania w środowisku naturalnym. Szczególnie widoczne są w środowisku wodnym, ponieważ unoszą się na powierzchni wody. Należy jednak wyraźnie oddzielić problem zaśmiecenia odpadami rozmaitego typu, w tym zużytymi wyrobami z tworzyw sztucznych, od stosowania tych materiałów w gospodarce. Opakowania z tworzyw sztucznych, tak chętnie wykorzystywane, ze względu choćby na wygodę i łatwość w transporcie, czy ich wyjątkowe właściwości ochrony produktu. Jeśli jednak zostaną nieodpowiedzialnie porzucone w środowisku, stają się kłującym w oczy odpadem, który ostatecznie - zamiast do recyklingu - trafić może do rzek i mórz. Bez ciągłej edukacji na ten temat, bez skutecznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, takich jak np. powszechna selektywna zbiórka odpadów, nie uda się rozwiązać problemu odpadów w środowisku.”
Spływ z Wrocławia do Berlina był także połączony z obchodami 30. rocznicy podpisania umowy dobrosąsiedzkiej między Polską a Niemcami. Obchody tej rocznicy były koordynowane przez Instytut Goethego w Warszawie. Instytut informował o celach spływu podczas zakrojonej na szeroką skalę akcji reklamowej w regionalnych i ogólnopolskich mediach w Polsce i Niemczech.
Dzięki zaangażowaniu mediów informacja o spływie, jego celach i misji dotarła do minimum 1 mln odbiorców po polskiej i niemieckiej stronie. Przygotowywany jest również film z wyprawy, którego premiera (w Polsce i Niemczech) przewidywana jest na jesień tego roku. Premiera będzie połączona z zapowiedzą kolejnej wyprawy w ramach Recykling Rejsów, planowanej na czerwiec 2022 rok. Relacje, zdjęcia, filmy z wyprawy zamieszone są na stronie https://www.facebook.com/splywflussfahrt/ , www.recykling-rejs.pl.
Wyprawa była zapowiadana, relacjonowana i podsumowana przez liczne media: regionalne, polskie i niemieckie.
Spływ Wrocław Berlin zyskał wielu sojuszników i partnerów, którzy chcieliby, aby stał się cyklicznym wydarzeniem organizowanym każdego roku na Odrze i Szprewie.
Partnerzy lokalni:
Urząd Miasta we Wrocławiu, Wydział do współpracy z zagranicą
Fundacja OnWater i Odra Centrum
SUP Dolny Śląsk
Stowarzyszenie Eko-Unia, Wrocław
Urząd Gminy Malczyce
Gminny Ośrodek Kultury Malczyce
Gminny Ośrodek Kultury Chobienia
Marina Głogów
Marna Nowa Sól
Przystań Tu, Cigacice
Sołectwo Gostchorze
KPWiK Krosno Odrzańskie
Stowarzyszenie 515 Krosno Odrzańskie
Partnerzy ogólnopolscy
Fundacja PlasticsEurope Polska
Instytut Goethego Warszawa
Polski Związek Kajakowy
Partnerzy zagraniczni
Polska Organizacja Turystyczna (Berlin)
Land Brandenburgia
Berlin-Köpenick
Źródło: Dominik Dobrowolski