ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. (ERP) we współpracy ze znanym ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim zorganizowali wspólnie w 2019 roku, w 11 wybranych placówkach edukacyjnych w Polsce wyjątkową akcję edukacyjną. Celem akcji była promocja selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) oraz zużytych baterii.
Akcja była organizowane pod hasłem "Recykling Daje Owoce". Zaangażowały się w nie placówki oświatowe, począwszy od przedszkoli, szkół podstawowych, liceów, kończąc na wyższych uczelniach. Działania edukacyjne były wspierane przez media, organizacje społeczne oraz samorządy.
Akcja była realizowana w czterech etapach
Akcja była realizowana w czterech etapach
I etap. Upowszechnianie wiedzy na temat konieczności zbiórki zsee. Promocja trwała zazwyczaj ok. jednego miesiąca od września do października 2019. W jej ramach lokalni koordynatorzy przygotowywali i upowszechniali komunikaty prasowe, plakaty, informacje dotyczące konieczności zbiórki elektroodpadów i baterii. Prowadzone były dodatkowe zajęcia ekologiczne na lekcjach oraz działania promocyjne wśród lokalnych społeczności. Wielokrotnie w promocję akcji były zaangażowane lokalne media, serwisy internetowe gmin oraz portale społecznościowe. Dzięki zaangażowaniu lokalnych koordynatorów i mediów o celach akcji, o konieczności zbiórki i recyklingu elektroodpadów dowiedziało się minimum 100 tys. odbiorców, a czynny udział w akcjach wzięło ok. 11 tys. osób.
II etap. Zbiórki baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prowadzone były na terenie wyznaczonym przez organizatorów (przedszkola, szkoły, wyższe uczelnie). W zamian za przynoszone elektroodpady uczestnicy akcji otrzymywali owoce. Ilości zbieranych elektroodpadów wahały się od ok 1 do 5 m3 zsee. W ramach lokalnych akcji zbierane były najczęściej drobne elektroodpady oraz baterie. Baterie były zbierane do pojemników, które bezpłatnie zapewniła organizacja ERP. Akcje zbiórki w wielu miejscach będą kontynuowane w 2020 roku np. poprzez zaangażowanie się placówek także do kolejnej ekologicznej akcji pt. EkoWalentynki 2020. Dzięki połączaniu obydwu akcji, działania edukacyjne w wielu placówkach prowadzone są przez cały rok szkolny, zachowując ciągłość procesu edukacji.
III etap. Odbiór zsee był koordynowany przez firmę REMONDIS Electrorecycling, która współpracuje z ERP w Polsce. Wszystkie zebrane podczas akcji elektroodpady i baterie będą poddane odzyskowi i recyklingowi.
IV etap - podsumowanie. Po organizacji lokalnych akcji regionalni koordynatorzy podsumowywali swoje działania, tworząc komunikaty prasowe, zamieszczając zdjęcia i informacje z akcji na swoich stronach www oraz w serwisach społecznościowych. Stworzony został również podsumowujący materiał wszystkie akcje i formie komunikatu medialnego rozesłany został do ogólnopolskich mediów oraz zamieszczony na ogólnopolskich serwisach internetowych. Podsumowanie i opis poszczególnych akcji wraz ze zdjęciami oraz linkami zostały zarchiwizowane na stronie www.cycling-recycling.eu.
Uczestnicy akcji Recykling Daje Owoce 2019:
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Liceum Ogólnokształcące w Radzyminie
Szkoła Podstawowa nr 356 w Warszawie
Szkoła Podstawowa Nr 47 w Bytomiu
Szkoła Podstawowa w Sośnicowicach
Szkoły Podstawowej Nr 32 w Zabrzu
Szkoła Podstawowa w Tuszowie Narodowym
Szkoła Podstawowa w Czarnej
Szkoła Podstawowa nr 3 w Żorach
Szkoła Podstawowa nr 2 w Gołdapi
Przedszkole nr 11 w Żywcu
Źródło: Dominik Dobrowolski