We współpracy z ERP Polska Organizacją Odzysku SEiE i Organizacją Odzysku Opakowań S.A. (ERP) od września do grudnia 2018 roku w 14 wybranych placówkach edukacyjnych na Mazowszu i Śląsku został zorganizowany cykl akcji edukacyjnych, których celem była promocja selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) oraz zużytych baterii. Akcje były organizowane pod hasłem "Recykling Daje Owoce".
Recykling Dał Owoce
Zaangażowały się w nie placówki oświatowe, począwszy od przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, kończąc na wyższych uczelniach oraz domach kultury. Działania edukacyjne były wspierane przez media, organizacje społeczne oraz samorządy. Program był realizowany w czterech etapach.
I etap. Upowszechnianie wiedzy na temat konieczności zbiórki zsee. Promocja trwała zazwyczaj ok. 1 miesiąca. W jej ramach lokalni koordynatorzy przygotowywali i upowszechniali komunikaty prasowe, plakaty, informacje dotyczące konieczności zbiórki elektroodpadów i baterii. Wielokrotnie w promocję akcji były zaangażowane lokalne media, serwisy internetowe gmin oraz portale społecznościowe. Dzięki zaangażowaniu lokalnych koordynatorów o celach akcji, o konieczności zbiórki i recyklingu elektroodpadów dowiedziało się minimum 100 tys. odbiorców, a czynny udział w akcjach wzięło ok. 10 tys. osób.
II etap. Zbiórki baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prowadzone były na terenie wyznaczonym przez organizatorów (przedszkola, szkoły). W zamian za przynoszone elektroodpady uczniowie i mieszkańcy otrzymywali owoce. Ilości zbieranych elektroodpadów wahały się od ok 1 do 5 m3 zsee. W ramach lokalnych akcji zbierane były najczęściej drobne elektroodpady oraz baterie. Akcje zbiórki są w wielu miejscach kontynuowane i będą prowadzone także w 2019 roku.
III etap. Odbiór zsee był koordynowany bezpośrednio przez ERP. Po otrzymaniu od lokalnych koordynatorów zgłoszenia odbioru firmy wyznaczone przez ERP organizowały odbiór zebranych podczas akcji elektroodpadów.
IV etap - podsumowanie. Po organizacji lokalnych akcji regionalni koordynatorzy podsumowywali swoje akcje, tworząc komunikaty prasowe, zamieszczając zdjęcia i informacje z akcji na swoich stronach www oraz w serwisach społecznościowych. Stworzony został również podsumowujący materiał wszystkie akcje i formie komunikatu medialnego rozesłany został do ogólnopolskich mediów oraz zamieszczony na ogólnopolskich serwisach internetowych.
Opis poszczególnych akcji wraz ze zdjęciami oraz linkami zostały zarchiwizowane na stronie www.cycling-recycling.eu .
Pomysłodawcą i koordynatorem akcji był ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski
Źródło: Dominik Dobrowolski