Fundacja Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej wydała raport z monitoringu śląskich gmin, który podsumowuje projekt pn. „Monitoring 167 gmin województwa śląskiego pod kątem praktyk instytucji publicznych w zakresie pomocy kobietom-ofiarom przemocy oraz realizacji zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie“ realizowany od lipca 2013 do października 2014 roku.
Raport zawiera szereg informacji z zakresu działań pomocowych realizowanych w śląskich gminach, wysokości funduszy jakie gminy na ten cel przeznaczają, jak realizują zadania wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie czy zawarte w gminnych program przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ważną częścią raportu jest rozdział „Dlaczego przemoc wobec kobiet?“. To w nim twarde dowody ukazują skalę przemocy wobec kobiet w Polsce, wskazują, że przemoc wobec kobiet ma wyraźny kontekst społeczno-kulturowy, a temat przemocy wziąż jest bagatelizowany.
W kolejnych rozdziałach opisane zostały zebrane informacje od wszystkich gmin z zakresu m.in. działań pomocowych skierowanych do kobiet, świadczonej pomocy, funkcjonowaniu zespołów interdyscyplinarnych, czy o prowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi i społecznością, informowaniu o udzielanej pomocy.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem i refleksją nad problemem przemocy, zwłaszcza w tych ważnych dniach związanych z międzynarodową Kampanią „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć". „Prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest ich łamaniem“.
Źródło: Fundacja Pozytywnych Zmian