To było niezwykłe działania pokazujące siłę kobiet wywodzących się z różnych kultur. Ta współpraca pokazała, jak wiele nas łączy i ile możemy zrobić razem, pomimo różnic – mówią członkinie Kobiecego Kolektywu „Włączone”. 31 sierpnia 2023 roku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Włączone”. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, podczas wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli i przedstawicielek organizacji partnerskich.
W ramach projektu odbyło się wiele działań adresowanych do uchodźczyń i migrantek oraz kobiet pochodzących z terenów wiejskich, a także dzieci uchodźczych. Jednym z głównych założeń przedsięwzięcia było stworzenie kobiecego kolektywu, który wspólnie wypracuje koncepcję produktu. Oczywiście nie sam produkt był tutaj najważniejszy, ale proces, który przeszły członkinie kolektywu – podkreśla Ewa Kozdraj, koordynatorka projektu.
I właśnie o tym procesie opowiadały uczestniczki projektu podczas podsumowującej debaty. Dominowały w niej bardzo osobiste głosy, podkreślające ważność projektu, ale przede wszystkim możliwości rozwoju, bycia razem. Poczułam się jak w rodzinie – powiedziała jedna z uczestniczek debaty odpowiadając na pytanie do dał jej projekt. Podobnymi doświadczeniami członkinie kolektywu podzieliły się także z Agnieszką Czyżewską-Jacquement z Radia Lublin, która oddaje im głos w reportażu „Życie po prostu jest”.
Jak pracować wspólnie?
Jednak, żeby produkt powstał należało stworzyć zespół, w tym celu uczestniczki kolektywu wzięły udział w serii warsztatów. Część z nich uczestniczyła w wizycie studyjnej w Norwegii, gdzie mogła podpatrywać rozwiązania stosowane przez partnerską organizację z Sandefjord.
Po zakończonym procesie zorganizowana została seria spotkań na Lubelszczyźnie. Członkinie kolektywu gościły w Klubach Kobiet Aktywnych dzieląc się swoim doświadczeniem. Celem wizyt było zachęcenie do realizowania podobnych inicjatyw w swoich środowiskach. Czy były one ciekawe i inspirujące? 100 proc. uczestniczek tych spotkań odpowiedziało „tak” na pytanie „Czy poleciłaby Pani udział w takim spotkaniu bliskiej osobie?”. Swoim „know-how” Stowarzyszenie podzieliło się w publikacji „Jak działać wspólnie? Modele współdziałania wypracowane przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” i organizacje sojusznicze”. Wersja polska, angielska, ukraińska i rosyjska dostępna jest bezpłatnie w wersji online na stronie organizacji.
Drugim modelem, o którym można przeczytać w broszurze jest model współpracy pomiędzy „Dla Ziemi” a Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W ramach projektu każde dziecko w wieku szkolnym mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie uczestniczyło z indywidualnych zajęciach językowych. Nauczycielami i nauczycielkami były osoby przygotowujące się do nauczania języka polskiego jako obcego. Lekcje odbywały się w ramach praktyk studenckich, pod stałą opieką wykładowczyń co zapewniało ich wysoki poziom oraz pozwalało reagować na pojawiające się problemy.
Język polski to nie jedyne działanie projektowe adresowane dla dzieci. Przez cały czas odbywały się także warsztaty artystyczne – w ramach zajęć muzycznych, pod okiem Tomasza Kozdraja, powstała dziewczyńska grupa bębniarska. Efekty jej pracy można było podziwiać podczas kilku występów, .mi. podczas Dni Łukowa, z okazji Światowego Dnia Uchodźcy czy podczas Festiwalu Folkowisko. Grupy nie zabrakło również podczas spotkania podsumowującego projekt. Z kolei ramach warsztatów teatralnych Elżbieta Rojek przygotowała z dziećmi spektakl oparty o wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”. Premiera spektaklu miała miejsce w chełmskiej podstawówce podczas obchodów Światowego Dnia Uchodźcy.
Kampania społeczna
Działania adresowane do dzieci i kobiet miały także za zadanie przybliżenie sytuacji uchodźców i uchodźczyń oraz przeciwdziałanie wykluczeniu osób doświadczających uchodźstwa oraz pochodzących z terenów wiejskich. W tym celu powstała kampania społeczna „To, co najważniejsze”. Materiały kampanijne prezentowane były online w mediach i portalach społecznościowych. Tik Tok zakwalifikował ją do grupy reklam „Top ads”.
Podnoszenie kwalifikacji i ewaluacja
Ważnym elementem projektu były warsztaty dla kadry pedagogicznej pracującej w środowisku międzykulturowym. Udało nam się dotrzeć do Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Chełma i Kamionki. Aż 94 proc. osób uczestniczących w zajęciach oceniło je bardzo dobrze.
W projekcie nie zabrakło także działań wspierających dla zespołu Stowarzyszenia. Miałyśmy okazję pracować z jedną z najlepszych trenerek – Agnieszką Szelągowską, która zadbała o nasze potrzeby i profesjonalnie przygotowała nas do działań szkoleniowych podejmowanych w Stowarzyszeniu – mówi Ewa Kozdraj.
Dwuletni projekt zakładał również działania ewaluacyjne. Kwartalne raporty dostępne są na stronie projektu. Dokumentuje ona również wszystkie aktywności podejmowane w ramach przedsięwzięcia.
Projekt „Włączone” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w kooperacji z norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby oraz Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"