Niosą pomoc od łącznie 45 lat. 30. Pol’and’Rock Festival organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i 15. rocznica istnienia Fundacji DKMS. Obie organizacje obchodzą swoje jubileusze i połączą siły, by dawać nadzieję osobom chorym na nowotwory krwi. Czy w tym roku padnie rekord?
Dekada współpracy, ponad 130 szans na życie
To już piąty raz, kiedy czerwone namioty Fundacji DKMS pojawią się na festiwalu Pol’and’Rock. Każdego roku ponad 1000 osób deklaruje chęć pomocy pacjentom hematoonkologicznym jako potencjalni dawcy szpiku.
– Pod kątem rejestracyjnym to największe i najbardziej intensywne wydarzenie w roku. Rekord pobijamy właściwie na każdej edycji. Cieszymy się, że zainteresowanie rośnie, bo warto pamiętać, że 2 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców nie są na stałe. Każdego roku kilka tysięcy osób zostaje wykreślonych ze względu na wiek lub stan zdrowia, dlatego wciąż potrzebujemy nowych, młodych bohaterek i bohaterów – mówi Marek Wybraniec z Fundacji DKMS.
Współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy trwa jednak dużo dłużej. Podczas Finałów i festiwali zarejestrowało się niemal 30 000 osób, a ponad 130 z nich dało komuś szansę na powrót do zdrowia.
„Żyję dzięki dawcy”, „Dałam komuś szansę na zdrowie”
Skąd wiemy, że zapisywanie się do bazy ma sens? Blisko współpracujemy z wieloma Pacjentami, którzy dla kogoś są rodzicami, dziećmi czy przyjaciółmi. Codziennie przypominają o tym, dlaczego warto zostać dawcą.
Wśród osób rejestrujących znajdą się również ci, którzy sami zostali dawcami. Jeśli macie obawy, na miejscu możecie posłuchać relacji z pierwszej ręki!
Poza rejestracją, po raz pierwszy pojawi się też strefa dla dzieci. Dzięki temu rodzice, którzy chcą dołączyć do bazy potencjalnych dawców będą mogli w spokoju i skupieniu przejść przez całą procedurę.
Najpiękniejsi Festiwalowicze Świecie
Festiwalowicze co roku pokazują swoje wielkie serca sprawiając, że do namiotu Fundacji DKMS tworzą się kolejki. Organizatorzy przypominają, że jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zarejestrować się w bazie, to nie znaczy, że nie możesz pomóc.
– Na jednym z festiwali przyszła do nas młoda dziewczyna, która z przyczyn medycznych nie mogła zostać dawczynią. Pamiętam, że było jej bardzo przykro – opowiada Marek Wybraniec z Fundacji DKMS. – Zaproponowaliśmy, że przeszkolimy ją i usiądzie z nami jako wolontariuszka. Sama zarejestrowała kilkanaście osób powiększając w ten sposób bazę potencjalnych dawców bardziej, niż tylko zapisując się samemu.
Wolontariuszy i pracowników Fundacji DKMS będzie można spotkać w strefie ASP od środy 31 lipca do soboty 3 lipca w godzinach 10:00 – 20:00.
Rejestracji można dokonać również zamawiając bezpłatny pakiet na www.dkms.pl. Na stronie dowiecie się również jak zostać wolontariuszem lub samemu zorganizować akcję!
Więcej informacji o Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/
Źródło: Fundacja DKMS