Ratownictwo i ochrona cywilna w obliczu kryzysów – ekspercka konferencja PCPM
Eksperci z Polski, Japonii, Norwegii i Ukrainy, wspólnie z przedstawicielami instytucji Unii Europejskiej oraz międzynarodowych organizacji humanitarnych, spotkają się w Rzeszowie, by opracować najlepsze strategie pomocy w sytuacjach kryzysowych. Debata odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2025 roku podczas konferencji "Medycyna Ratunkowa – Uchodźcy – Ochrona Cywilna", organizowanej przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Międzynarodowe spotkanie ekspertów w Rzeszowie
Celem konferencji w Rzeszowie jest lepsza, szybsza i skuteczniejsza reakcja odpowiednich instytucji na przyszłe, możliwe kryzysy. Wydarzenie zgromadzi ekspertów z czołowych instytucji publicznych z czterech kontynentów i organizacji międzynarodowych w tym Komisji Europejskiej, agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, Medycznych Zespołów Ratunkowych (EMT).
Zaprosiliśmy osoby i instytucje, które w ostatnich latach brały udział w we wsparciu i koordynacji pomocy humanitarnej i ratunkowej podczas największych i najważniejszych kryzysów na świecie, tych spowodowanych przez człowieka, jak wojny i tych naturalnych jak trzęsienia ziemi. Wspólnie chcemy się zastanowić nad tym jak przygotować kraje, regiony i przede wszystkim ludzi na możliwe sytuacje nadzwyczajne - mówi dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i pomysłodawca konferencji.
Uczestnicy dowiedzą się jak organizować pomoc w przypadkach masowych kryzysów uchodźczych na podstawie polskich doświadczeń z tworzeniem Centrum Tranzytowego dla uchodźców, przy Dworcu Warszawa Wschodnia w Warszawie i MEDEVAC HUB Jasionka. Eksperci opowiedzą, jak działają sale operacyjne w Strefie Gazy, czy pomoc medyczna przy linii frontu w Ukrainie. Uczestnicy konferencji wymienią się doświadczeniami o tym jak funkcjonuje ochrona zdrowia w czasie kryzysów, wojen i kataklizmów.
Eksperci z Japonii przedstawią wnioski wyciągnięte z katastrofy w Fukushimie z 2011 roku, jak to wydarzenie wpłynęło na zarządzanie kryzysowe - tłumaczy dr Wojtek Wilk.
Eksperci usłyszą o akcjach ratunkowych po nagłych powodziach, jak ostatnia w Walencji, ale też nowych zagrożeniach hybrydowych.
Konferencja odbędzie się w strategicznej lokalizacji – w pobliżu lotniska w Rzeszowie, które pełni kluczową rolę w ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Spotkanie będzie miało charakter zamknięty.
Kontekst i cel
Wojna w Ukrainie i związany z nią kryzys uchodźczy to bezprecedensowy sprawdzian dla administracji, organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Konflikt ten pokazuje, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie kryzysowe. Konferencja w Rzeszowie stanie się przestrzenią do analizy wyzwań oraz budowania współpracy w obszarze ochrony ludności, medycyny ratunkowej i pomocy humanitarnej. Kluczowym punktem dyskusji będą wnioski z masowych ruchów ludności i zagrożeń dla infrastruktury krytycznej, w tym placówek medycznych.
Międzynarodowi eksperci i kluczowe tematy
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. To jedna z największych polskich organizacji humanitarnych, współpracująca z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską. PCPM kieruje jedynym w Polsce Medycznym Zespołem Ratunkowym akredytowanym przy Światowej Organizacji Zdrowia, a od 2022 roku prowadzi MEDEVAC HUB w Jasionce, pobliżu granicy polsko-ukraińskiej.
Konferencja odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Zdrowia.