Raport ze spotkania polskiej sieci Fundacji im. Anny Lindh na temat wspólnego projektu
Na spotkaniu 11 grudnia 2012 w piwnicy Międzynarodowego Centrum Kultury (MCK) Wojciech Załuski z Fundacji REVERS – koordynatora Forum, oraz Magdalena Zakrzewska-Duda i Agnieszka Cichocka z Nadbałtyckiego Centrum Kultury z Gdańska (NCK) – gospodarza Forum, omówili założenia, genezę oraz przebieg planowanego w marcu Forum "Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości, dobre praktyki z zakresu dialogu społecznego o różnorodności, równości i demokracji".
Zaproszenie do Gdańska
Agnieszka Cichocka opowiedziała o organizowanym przez NCK Festiwalu Kultur Świata „Okno na świat” (wrzesień-grudzień 2013), którego 8. edycja będzie poświęcona „Sztuce dla demokratycznej (r)ewolucji”. W kontekście niedawnych zmian mających miejsce w krajach arabskich NCK zdecydowało się pokazać, w jaki sposób sztuka może stać się narzędziem zmiany, rozwoju i ewolucji społecznej.
Magdalena Zakrzewska-Duda zaprosiła uczestników spotkania do Gdańska, także w imieniu innych instytucji zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Po przedstawieniu idei Forum oraz jeszcze w trakcie poruszano w dyskusji kilka zagadnień.
Postulaty
Uczestnicy i uczestniczki spotkania przedstawiali różne postulaty oraz pytania, które chcieliby podjąć podczas marcowego Forum:
- W jaki sposób wykorzystać doświadczenia związane z partnerstwem wschodnim?
- Kto jest adresatem Forum? Jaki jest cel Forum: dzielimy się doświadczeniami z krajami arabskimi czy poznajemy w obrębie polskiej sieci?
- W jaki sposób współpracować przy wspieraniu liderów w krajach arabskich?
- Stworzenie podczas Open Space grupy na temat wymiany konkretnych doświadczeń, które mogą pomagać we współpracy międzynarodowej oraz przyczynić się do stworzenia pomysłów na nowe projekty.
- Katalizator niskobudżetowych praktycznych działań.
- Lepsze poznanie, sieciowanie, przyszła współpraca z krajami arabskimi.
- Dobre praktyki, dobre emocje, pomysły na nowe projekty.
- Rozwój działalności, inspiracja.
- Edukacja międzykulturowa, wymiana doświadczeń.
- Wymiana poglądów, pogłębianie stosunków interpersonalnych, wymiana metodologii.
- W jakim stopniu nasze doświadczenie będzie pomocne dla innych krajów?
- Wymiana metodologii projektów.
- Konkretne przykłady (finansowanie partnerstwa itd.).
- Interakcja – zasoby, rady, doświadczenia.
- Stworzenie idei wspólnego projektu.
- Jak znaleźć osoby, z którymi mamy wspólne cele, dążenia?
- Jak maksymalnie włączyć do współpracy partnerów z Euromedu?
- Interdyscyplinarność.
Więcej informacji
Źródło: http://justfuture.pl