Raport z badania ankietowego „Modele działania organizacji pozarządowych w pandemii”
W badaniu realizowanym w okresie kwiecień-czerwiec 2021 wzięło ogółem 575 organizacji pozarządowych z trzech krajów: Polski, Litwy i Chorwacji. Celem badania było pokazanie, w jakim stopniu pandemia Covid-19 zmieniła modele biznesowe organizacji pozarządowych w takich obszarach, jak: typy beneficjentów, rodzaj usług, kanały komunikacji, źródła finansowania, kluczowe działania i kluczowi partnerzy.
Wyniki badania pokazują, że wpływ pandemii na przychody organizacji pozarządowych był zróżnicowany i nie zależał od przyjętego do tej pory modelu biznesowego. Niektóre organizacje pozarządowe zyskały na pandemii, być może dzięki ograniczeniu działań innych organizacji lub czynnikom, które nie były brane pod uwagę w ankiecie. Najważniejszym wnioskiem z badania jest to, że pandemia lub kryzys gospodarczy mogą mieć dwojaki wpływ na sytuację finansową organizacji pozarządowych.
Nie można potwierdzić, że ukierunkowanie organizacji pozarządowych na konkretną grupę beneficjentów czy konkretny cel może być remedium na tę sytuację. Menadżerowie organizacji pozarządowych zakładali, że ograniczenia będą miały charakter tymczasowy i po kilku miesiącach wszystko wróci do "normy". Najbardziej ucierpiały organizacje działające na rzecz biznesu (który również zawiesił swoją działalność) oraz kultury. W najmniejszym stopniu ograniczenie celów działalności dotyczyło organizacji działających w Chorwacji.
Istotnej modyfikacji uległy kanały komunikacji z beneficjentami i darczyńcami. Większość organizacji pozarządowych kontaktowała się ze swoimi beneficjentami na odległość, choć w niektórych przypadkach nie było to możliwe, np. w przypadku opieki nad osobami starszymi lub niektórych rodzajów działań, takich jak rehabilitacja czy opieka medyczna. W takich przypadkach działania były zawieszane lub prowadzone w trybie sanitarnym.
Badanie nie potwierdziło istotnych różnic we wpływie pandemii na poziom dochodów organizacji pozarządowych w różnych krajach. Większość organizacji pozarządowych zaobserwowała spadek darowizn, choć niektórym udało się otrzymać od darczyńców kwoty wyższe niż przed pandemią.
Zdaniem respondentów, organizacje pozarządowe musiały wprowadzić kilka niezbędnych zmian w swoich modelach działania, aby utrzymać dotychczasową działalność i poziom finansowania. Nie wszystkim się to udało, niektóre z nich musiały zawiesić lub nawet zamknąć swoją działalność, głównie ze względu na brak możliwości pracy i komunikacji zdalnej swoich pracowników i beneficjentów.
Jednak mimo trudności, jakie niewątpliwie napotkały organizacje pozarządowe w badanych krajach, część organizacji zyskała na pandemii (głównie te działające w ochronie zdrowia i opiece społecznej), a część (jak np. rozwojowe i mieszkaniowe oraz prowadzące działalność międzynarodową) straciła. Powodem, dla którego niektóre organizacje pozarządowe odnotowały spadek przychodów, był brak możliwości organizowania zbiórek publicznych na koncertach, imprezach oraz niepodejmowanie nowych form fundraisingu.
Do pobrania
-
RAPORT Z BADANIA
pdf ・226.73 kB