Odsetek młodych osób, które nie kształcą się, nie szkolą i nie pracują jest w państwach sąsiedzkich Unii Europejskiej prawie dwukrotnie wyższy niż na terenie Wspólnoty. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Europejską Fundację Kształcenia (ETF). Do grupy nazywanej w Europie NEET (Not in Education, Employment or Training) należy aż 30 proc. osób w wieku od 15 do 29 lat mieszkających w krajach sąsiedzkich UE.
By poprawić sytuację, konieczne jest podjęcie działań, które:
- zniechęcą do zbyt wczesnego kończenia edukacji;
- ułatwią powrót do szkół lub wejście na rynek pracy – chodzi m.in. o systemy identyfikowania, wspierania i monitorowania nieaktywnej młodzieży, zapewnianie jej drugiej szansy, proponowanie nauki na odległość i uznawanie efektów kształcenia pozaformalnego;
- umożliwią kobietom z grupy NEET zapewnienie opieki dzieciom lub znalezienie pracy na elastycznych warunkach;
- zapewnią wsparcie finansowe dla pracowników uczestniczących w dodatkowych zajęciach edukacyjnych oraz świadczenia dla pracodawców zatrudniających osoby z grup defaworyzowanych.
Europejska Fundacja Kształcenia jest agencją Unii Europejskiej. Jej celem jest przyczynianie się, w kontekście polityki zewnętrznej UE, do poprawy rozwoju kapitału ludzkiego w krajach trzecich. W ramach swoich działań Fundacja stara się ułatwiać dostęp do uczenia się przez całe życie oraz zachęcać do rozwijania umiejętności i kompetencji.
Fundacja działa w sferze polityki zewnętrznej Unii Europejskiej (UE), dążąc do wspierania rozwoju systemu kształcenia zawodowego i systemu szkoleń w następujących krajach partnerskich:
- krajach kandydujących do UE (Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii),
- potencjalnych krajach kandydujących w Bałkanach Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra i Serbia),
- krajach partnerskich południowego wybrzeża Morza Śródziemnego i południowego Kaukazu (Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Egipt, Gruzja, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Mołdawia, Maroko, Autonomia Palestyńska, Rosja, Syria, Tunezja i Ukraina),
- innych krajach zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Zarządzającą EFK na podstawie określonych kryteriów.
Fundacja zapewnia tym państwom pomoc w rozwijaniu umiejętności i kompetencji ich obywateli. Jej działania obejmują uczestnictwo w procesie reform ukierunkowanym na rozwijanie kształcenia zawodowego oraz szkolenia wstępnego i ustawicznego, jak również ułatwianie dostępu do takiego kształcenia i szkolenia. EFK pomaga także promować mobilność, współpracę między instytucjami edukacyjnymi a przedsiębiorstwami oraz wymianę doświadczeń i informacji między państwami członkowskimi.