Nowy raport Mapuj Pomoc na temat aktualnych działań na rzecz ukraińskich uchodźców
Fundacja CultureLab opublikowała dzisiaj raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany”, opisujący zorganizowane działania na rzecz ukraińskich uchodźców w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Raport jest owocem drugiej już, kompleksowej aktualizacji, jaką zespół Fundacji przeprowadził w okresie od sierpnia do listopada 2022 roku.
Czego dotyczyła aktualizacja?
Celem zagwarantowania rzetelności danych, już po raz drugi (od 24 lutego 2022 roku) zespół Fundacji CultureLab zweryfikował informacje dotyczące działalności 1104 placówek z całej Polski, które oferują wsparcie osobom uchodźczym z Ukrainy i które można znaleźć w bazie Mapuj Pomoc. Proces aktualizacji, który przebiegał w kilku etapach, umożliwił sprawdzenie kto, gdzie i w jakiej formie wciąż podejmuje działania pomocowe. Prześledzono również, które placówki zakończyły lub zmieniły swoją działalność pomocową deklarowaną we wcześniejszym okresie.
Najważniejsze dane i statystyki
Z raportu wynika, iż sytuacja przedstawione na mapie pomocy jest zmienna i dynamiczna. Z łącznej liczby 1375 placówek (które uwzględniono w portalu) do końca listopada działalność utrzymało 1009 punktów. Co istotne, brak równej dystrybucji pomocy w Polsce widoczny jest niemal we wszystkich udostępnionych statystykach.
Województwo mazowieckie z liczbą 260 aktywnych punktów wsparcia przebija dwukrotnie (drugie pod względem największej liczby punktów pomocowych województwo) – małopolskie (119 punktów), a niemal 9–10-krotnie województwo lubuskie (17 punktów), podlaskie (27 punkty) czy zachodniopomorskie (34 punkty). W ciągu ostatnich 9 miesięcy zamknięto 37 placówek w województwie śląskim, 30 w łódzkim, czy 27 w opolskim. Liczby te są podobne do tych w województwie mazowieckim, ale w powyższych trzech województwach oznaczają zmniejszenie liczby dostępnych placówek pomocowych o 20–50%.
Pobierz raport i przekaż informacje dalej!
Serdecznie zachęcamy do pobrania raportu Mapuj Pomoc, prześledzenia najważniejszych statystyk oraz obserwacji zespołu, który od miesięcy monitoruje działania pomocowe na rzecz ukraińskich uchodźców. Raport można swobodnie udostępniać w swoich serwisach i kanałach social mediowych.
-
Raport Mapa Pomocy w Polsce. Trendy i zmiany_MP.pdf
pdf ・1.49 MB