Raport „Lekarzy bez Granic”: coraz trudniejszy dostęp do opieki medycznej na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich
Życie w ciągłym strachu przed eksmisją lub zburzeniem domu, konfiskaty i ograniczenia w poruszaniu się i dostępie do opieki medycznej – to problemy, przed którymi stoją mieszkańcy Zachodniego Brzegu Okupowanych Terytoriów Palestyńskich. Najnowszy raport Lekarzy bez Granic z Masafer Yatta pokazuje nadzwyczajną presję stosowaną przez władze izraelskie, aby zmusić lokalne społeczności do opuszczenia tego obszaru.
Trudna sytuacja ludności na Zachodnim Brzegu Okupowanych Terytoriów Palestyńskich trwa już od lat 80. Wówczas ziemia, na której zbudowane są domy mieszkańców i mieszkanek regionu Masafer Yatta, została uznana przez władze izraelskie za „zamkniętą strefę wojskową”. Ta jednostronna decyzja sprawiła, że tysiące Palestyńczyków „nielegalnie” znalazło się w strefie ostrzału i było bezpośrednio zagrożonych przymusowymi eksmisjami. Naciski stosowane przez władze izraelskie nasiliły się od maja 2022 roku, po orzeczeniu izraelskiego Sądu Najwyższego, który usunął wszelkie bariery prawne dla przymusowego wysiedlenia Palestyńczyków z Masafer Yatta.
– Żołnierze wchodzą do wiosek w nocy, egzekwują godziny policyjne i inne ograniczenia ruchu, prowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu obszarów mieszkalnych, konfiskują pojazdy i burzą domy – mówi David Cantero Pérez, szef działań Lekarzy bez Granic na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. – Sprawiają, że życie mieszkańców jest nie do zniesienia.
Utrudnienia w dotarciu do lekarza
Raport Lekarzy bez Granic „Nieznośne życie: wpływ izraelskich działań mających na celu przymusowe eksmisje na zdrowie mieszkańców Masafer Yatta” ujawnia, że pacjentom i pacjentkom rutynowo odmawia się dostępu do wiosek, w których Lekarze bez Granic świadczą usługi medyczne. Karetki ratunkowe próbujące dotrzeć do Masafer Yatta są opóźniane, a nawet blokowane. Mieszkańcy próbujący dotrzeć do szpitali są zatrzymywani w punktach kontrolnych, co znacznie opóźnia uzyskanie koniecznej pomocy. Dostęp do opieki medycznej dodatkowo ograniczają konfiskaty prywatnych samochodów.
W rezultacie wielu mieszkańców szczególnie potrzebujących opieki zdrowotnej – osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w zaawansowanej ciąży – zostało zmuszonych do przeprowadzki do pobliskiego miasta Yatta, aby mieć dostęp do placówek medycznych.
Raport pokazuje też, że na skutek ograniczeń wiele osób przerywa leczenie. Porównując okres od maja do października 2022 roku z tym samym okresem w 2021 roku, Lekarze bez Granic w swoich klinikach mobilnych zaobserwowali 27 proc. spadek całkowitej liczby konsultacji medycznych w zakresie chorób przewlekłych.
Wyburzenia, eksmisje i represje powodem problemów psychicznych
Obecnie w 12 społecznościach w Masafer Yatta mieszka ponad 1000 Palestyńczyków. Prawie połowę stanowią dzieci, które szczególnie ciężko przeżywają represje. Raport przytacza m. in. przypadek, kiedy dziecko zostało obudzone w nocy przez uzbrojonego żołnierza z psem, który wszedł do jego pokoju. Lekarze bez Granic donoszą też o rozpaczy i bezsilności rodziców, których dzieci po powrocie ze szkoły zastały zburzony dom. Mieszkańcy regionu żyją w ciągłym strachu o swoje bezpieczeństwo.
Jak wskazują zespoły Lekarzy bez Granic, życie w tak trudnych warunkach silnie wpływa na zdrowie psychiczne ludności. Raport podkreśla gwałtowny wzrost zapotrzebowania na wsparcie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców, którzy doświadczyli wtargnięcia do domów i wyburzeń. Od maja do października 2021 roku, 20,7 proc. pacjentów Lekarzy bez Granic chorujących psychicznie doświadczyło wtargnięcia do domu, a 3,8 proc. zburzenia swojej nieruchomości. Liczby te wzrosły odpowiednio do 39,8 proc. i 21,8 proc. w tym samym okresie w 2022 roku. Ponad połowa tych pacjentów zgłosiła objawy psychosomatyczne; jedna czwarta wykazała objawy pourazowe, a dwie trzecie objawy depresji.
Lekarze bez Granic wzywają do podjęcia działań w celu ochrony ludności
– W ciągu ostatniego roku byliśmy bezpośrednimi świadkami wpływu coraz bardziej opresyjnego środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców Masafer Yatta – mówi Cantero Pérez. – Jako medyczna organizacja humanitarna potępiamy politykę Izraela. Wzywamy władze izraelskie do natychmiastowego wstrzymania planu eksmisji i zaprzestania wdrażania środków ograniczających dostęp Palestyńczyków w Masafer Yatta do podstawowych usług, w tym opieki medycznej. To niepotrzebne cierpienie musi się skończyć.
Lekarze bez Granic wzywają społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych i niezbędnych działań w celu ochrony ludności Masafer Yatta i zapewnienia przestrzegania praw człowieka.
Lekarze bez Granic obecni są w Masafer Yatta i gubernatorstwie Hebronu od 1996 roku, świadcząc pomoc medyczną i z zakresu zdrowia psychicznego. W tym czasie zespoły Lekarzy bez Granic były świadkami wpływu izraelskich środków przymusu na każdy aspekt codziennego życia mieszkańców.
-
RAPORT
pdf ・1.16 MB
Źródło: Fundacja "Lekarze bez Granic"