Raport „Jesteśmy nigdzie” fundacji W Stronę Dialogu do pobrania
Poczucie bycia nigdzie jest dominującym uczuciem wśród dzieci pochodzenia romskiego z Ukrainy, które znalazły schronienie w Polsce. Dyskryminowane w kraju pochodzenia po przekroczeniu granicy nadal spotykają się z wykluczeniem. Jak wygląda ich rzeczywistość w Polsce?
Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w najnowszym raporcie Fundacji W Stronę Dialogu „Jesteśmy nigdzie. Sytuacja dzieci romskich z Ukrainy w świetle badań partycypacyjnych w społeczności”.poświęconym dzieciom pochodzenia romskiego z Ukrainy.
WERSJA POLSKA RAPORTU DO POBRANIA TUTAJ
30 dzieci i nastolatków
Raport w całości bazuje na wynikach badań, w których udział wzięło 30 dzieci i nastolatków romskich z doświadczeniem uchodźczym. Badania przeprowadzono w oparciu o metodę partycypacyjną, która kładzie nacisk na udział najmłodszych, podkreślanie ich głosu, zaangażowanie i centryczność w kwestiach reprezentacji i obecności.
Gdzieś pomiędzy swoim i nowym
Opisane w raporcie wyniki wskazują między innymi, że dzieci ze społeczności romskiej, które obecnie mieszkają w Polsce, czują, że są nigdzie, gdzieś pomiędzy swoim i nowym, doświadczając przy tym kategoryzacji i podziałów. Wyraźnie widać, że migracja i adaptacja do nowej kultury mają wpływ na ich tożsamość i sposób, w jaki postrzegają siebie i innych. Badania uwypukliły też m.in. istotne dla dzieci tematy, takie jak pamięć i tęsknotę za domem.
9 głównych zaleceń
Opisowi wyników badań towarzyszą rekomendacje. Wśród 9 głównych zaleceń opisanych w raporcie zwrócono uwagę na to, jak ważne jest, żeby dzieci miały dostęp do edukacji oraz pomocy asystentek i asystentów romskich. Na liście rekomendacji znalazło się również wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego dla kobiet, które pozostały same z dziećmi i nierzadko muszą przepracować stratę i żałobę.
Publikacja została sfinansowana przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
WERSJA ANGIELSKA RAPORTU DO POBRANIA TUTAJ.
Źródło: Fundacja w Stronę Dialogu