Polki i Polacy stają wobec rosnących zagrożeń bezpieczeństwa w coraz bardziej niepewnym świecie. Największe obawy dotyczą dezinformacji i cyberataków. Nadzieję na poprawę bezpieczeństwa pokładamy we współpracy z NATO i USA, jesteśmy także zdeterminowani we wspieraniu Ukrainy aż do pełnego zwycięstwa.
Niedawno opublikowane międzynarodowe badanie Ipsos World Affairs, przeprowadzone w 30 krajach, ujawnia stosunek Polek i Polaków do globalnych zagrożeń i spraw międzynarodowych. Aż 83% polskich badanych uważa, że w ciągu ostatniego roku świat stał się bardziej niebezpieczny. Jednocześnie tylko 37% zgadza się ze stwierdzeniem, że więcej spraw na świecie zmierza w dobrym kierunku niż w złym. Wyniki te potwierdzają ogólny pesymizm wobec globalnych zmian.
Globalne zagrożenia z perspektywy Polski
Polki i Polacy wśród najpoważniejszych zagrożeń wymieniają celową dezinformację (81%), cyberataki (81%), oraz ryzyko wystąpienia poważnej klęski żywiołowej w kraju (74%). Szczególnie niepokojący jest wzrost obaw o dwa ostatnie zagrożenia odpowiednio o 16 i 17 p.p. Polscy badani należą do najmniej obawiających się ataku nuklearnego, biologicznego lub chemicznego, chociaż wciąż 61% uważa takie zagrożenie za realne. Ponadto połowa (51%) obawia się, że Polska może zostać wciągnięta w konflikt zbrojny w nadchodzącym roku.
Zaufanie do rządu w obliczu zagrożeń
Pomimo licznych obaw, Polki i Polacy wykazują relatywnie wysokie zaufanie do zdolności rządu w radzeniu sobie z zagrożeniami. Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem odsetka osób przekonanych, że władze potrafią skutecznie walczyć z dezinformacją (57%) i cyberatakami (56%). Również wysoko plasuje się pod względem zaufania do reakcji w przypadku poważnej klęski żywiołowej (56%) oraz zaangażowania w konflikt zbrojny (48%). Co istotne, w ciągu ostatniego roku zaufanie do rządowych działań w dwóch ostatnich obszarach znacząco wzrosło, odpowiednio o 15 i 10 p.p.
Silne poparcie dla NATO, USA i Ukrainy
Polscy badani są przekonani, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat Polska będzie miała pozytywny wpływ na świat – tak twierdzi 84% z nich. Równie wysokie poparcie wyrażają wobec roli NATO (81%) i USA (73%), co plasuje Polskę znacznie powyżej średnich dla wszystkich badanych krajów. Dodatkowo, 79% Polek i Polaków - najwyższy wynik w badaniu - uważa, że Polska powinna zwiększyć wydatki na obronność.
W kontekście wojny w Ukrainie, 71% Polek i Polaków twierdzi, że Ukraina powinna walczyć, aż osiągnie pełne zwycięstwo i wyprze Rosję ze swojego terytorium. Ponownie jest to najwyższy wynik wśród badanych krajów. Jednocześnie jedynie 36% Polek i Polaków zgadza się z opinią, że problemy Ukrainy nie dotyczą Polski i nie powinniśmy się w nie angażować. Wynik ten potwierdza, że poparcie dla Ukrainy pozostaje w Polsce silne.
„Relatywnie wysoki poziom zaufania do rządu w kontekście reagowania na zagrożenia jest zaskakujący, zważywszy na ogólnie niski poziom ufności w polskim społeczeństwie. Może to wynikać z tzw. efektu flagi, kiedy w obliczu kryzysów i konfliktów zewnętrznych rośnie popularność i zaufanie do rządzących. Polki i Polacy, mimo ogólnego sceptycyzmu, wykazują silne przywiązanie do wartości demokratycznych i współpracy międzynarodowej, a w sojuszu NATO oraz relacjach z USA widzą szansę na poprawę bezpieczeństwa w przyszłości.” – komentuje Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs Ipsos Polska.
Raport dostępny jest do pobrania na stronie: https://www.ipsos.com/pl-pl/polska-w-obliczu-globalnych-zagrozen
Źródło danych: Raport IPSOS World Affairs. Badanie przeprowadzono metodą CAWI wśród osób w wieku od 16 do 74 lat w dniach od 20 września do 4 października 2024 r. w 30 wybranych krajach na reprezentatywnych krajowych próbach (w Polsce N=500, łącznie we wszystkich krajach N=22 989). Badanie zostało przeprowadzone w ramach cyklicznych pomiarów Ipsos Global Advisor.
Źródło: Ipsos Polska