Raport FRA: niska świadomość dotycząca przestrzegania podstawowych praw człowieka w UE
Coroczny raport Agencji Praw Podstawowych (Fundametal Rights Agency, FRA) pokazuje, że alarmująco mała liczba obywateli Europy jest świadomych swoich praw i wie, gdzie zgłaszać incydenty związane z dyskryminacją.
Raport podaje informacje i opisuje wydarzenia oraz osiągnięcia w dziedzinie przestrzegania podstawowych praw na terenie Unii Europejskiej w roku 2008 r.
Według raportu ilość danych dotyczących zbrodni nienawiści z powodów rasowych i innych (np. homofobicznych) jest niewystarczająca w większości krajów Unii Europejskiej. Prowadzi to do tego, że nie sposób ustalić jaki jest rzeczywisty stopień łamania podstawowych praw. A to jest niezbędne, by wprowadzać skuteczne praktyki przeciwdziałania tego typu praktykom.
Luki w osłonie prawnej sprawiają, że dyskryminacja w pewnych dziedzinach w Europie wręcz „kwitnie”. Mimo dyrektywy dotyczącej równości z 2000 r., która zobowiązuje państwa członkowskie do ustanowienia krajowych ciał ds. równości raport notuje, że aż 21 państw członkowskich wciąż nie przekształciło obowiązującej dyrektywy w realnie funkcjonujące prawa krajowe, w sposób, który w pełni satysfakcjonowałby Komisję Europejską. Skargi zgłaszane do urzędów ds. równości w poszczególnych krajach UE różnią się w dużym stopniu (np. było ich poniżej 10 w Słowenii i aż 1690 we Francji w 2007 r.). Według raportu kraje członkowskie UE muszą zmniejszać różnice w ochronie prawnej, jakie między nimi występują. Muszą też gwarantować, że urzędy ds. równości będą właściwie wypełniać swoje mandaty.
European Union Fundametal Right Agency (FRA) została powołana do życia 1 marca 2007 r. i ma swoją siedzibę w Wiedniu. Instytucja gromadzi informacje i dane, prowadzi dialog z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, buduje świadomość opinii publicznej, służy ekspertyzą władzom wspólnoty europejskiej i jej państwom członkowskim pomagając im we wprowadzaniu skutecznych praktyk i polityk w dziedzinie przestrzegania praw podstawowych.