Raport: Co Polacy myślą o wojnie w Ukrainie i wsparciu dla Ukrainy? Czy Polska jest przygotowana na wypadek agresji rosyjskiej?
W nowym badaniu opinii publicznej Polaków zapytano o zdanie na temat wsparcia dla Ukrainy, wojny w Ukrainie, zagrożenia dla Polski ze strony Rosji oraz przygotowania Polski w zakresie obronności.
Niepokojące wyniki pokazują, że pomimo tego, że 52% respondentów popiera wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym, aż 42% jest przeciwko wstąpieniu Ukrainy do NATO oraz 44% przeciwko integracji Ukrainy z Unią Europejską. Niemal połowa respondentów uważa, że Polska jest nieprzygotowana na agresję ze strony Rosji, a 75% twierdzi, że NATO powinno wzmacniać wschodnią flankę. Aż 62% badanych popiera rozmowy pokojowe z Rosją, ale tylko 28% jest za wstrzymaniem działań wojennych bez gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony NATO.
Sondaż przeprowadził w czerwcu 2025 roku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie portalu Defence24 oraz Fundacji Stand With Ukraine. Badania przeprowadzono w dwóch strumieniach badawczych – ilościowego i jakościowego, aby poznać szczegółowe opinie Polaków i Polek na poruszane zagadnienia. Badanie ilościowe przeprowadzono metodą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI) oraz standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI). Wielkość próby N=1000. Badanie ogólnopolskie przeprowadzono wśród Polaków powyżej 18. roku życia. Badanie jakościowe przeprowadzono w formacie trzech grup fokusowych (FGI) zróżnicowanych pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania.
Wsparcie Polski dla Ukrainy
Część wyników badania napawa optymizmem, gdyż aż 52% respondentów uważa, że Polska powinna wspierać Ukrainę na forum międzynarodowym. Z drugiej strony, niepokojące są inne liczby – aż 42% jest przeciwna przyjęciu Ukrainy do NATO oraz 44% nie zgadza się na integrację Ukrainy z UE. Sięgając dodatkowo po opinie z jakościowej części badania można wnioskować, że Ukraina traktowana jest jako ważny element zachodniej cywilizacji przeciwstawiającej się agresji ze strony Rosji. Jednak aktualny stan spraw na froncie, doświadczenia trwającej od ponad 3 lat wojny oraz sytuacja społeczno- ekonomiczna w Ukrainie, powodują obawy przed euroatlantycką integracją Ukrainy i reakcją Rosji, a także utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa w strukturach Zachodu.
Równie niepokojące wyniki można zaobserwować w zakresie wsparcia Polski dla Ukrainy: 44% respondentów jest za zmniejszeniem pomocy ekonomicznej, a 46% jest za ograniczeniem wsparcia wojskowego. Uzupełniając te liczby o opinie z grup fokusowych można wnioskować, że wśród respondentów panuje przekonanie, że Polska już wystarczająco pomogła Ukrainie i na więcej kraj nie stać. Jednocześnie pojawia się opinia, że kontynuacja wsparcia dla Ukrainy leży w strategicznym interesie Polski i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo kraju – 42% ocenia sytuację w ten sposób.
Aż 64% badanych jest przeciwna wysłaniu polskich żołnierzy do Ukrainy, a 60% uważa, że Polska nie powinna przechwytywać rosyjskich dronów i rakiet nad Ukrainą. Z tych liczb można wnioskować, że Polacy obawiają się bezpośredniego zaangażowania w wojnę z Rosją i wolą skupić się na budowaniu zdolności obronnych własnego kraju w ramach NATO.
Wojna w Ukrainie
62% popiera rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją nawet bez zawieszenia broni, ale tylko 28% jest za wstrzymaniem działań wojennych bez gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO. 40% uważa, że NATO powinno udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Wyniki badania ilościowego i opinie z grup fokusowych pokazują, że Polacy oczekują porozumienia i zakończenia działań wojennych, a nie kapitulacji Ukrainy. Jednocześnie obserwowana jest realna ocena możliwości zakończenia wojny w 2025 roku z uwagi na obecny stan rzeczy na froncie i w rozmowach pokojowych. Obiektywnie są oceniane zamierzenia Rosji – Polacy są nieufni wobec prawdziwych intencji reżimu z kremla.
Aż 74% uważa, że negocjacje USA i Rosji dotyczące zakończenia wojny w Ukrainie powinny odbywać się w obecności Ukrainy, a 54% jest za zaangażowaniem się państw europejskich, w tym Polski. Polacy są za sprawiedliwym procesem pokojowym oraz popierają zasadę „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”, a także „Nic o Europie bez Europy”.
Zagrożenie ze strony Rosji
Tylko 12% uważa atak ze strony Rosji na Polskę za możliwy. Aż 75% respondentów uważa, że NATO powinno wzmacniać swoją wschodnią flankę. Natomiast 53% widzi w polskich mediach obecność rosyjskiej dezinformacji i propagandy. Te liczby oraz komentarze z badania jakościowego pokazują, że zagrożenie ze strony Rosji w Polsce postrzegane jest jako realne, ale nie „bezpośrednie”. Polacy obawiają się rosyjskich wpływów i działań hybrydowych bardziej niż bezpośredniej agresji wojskowej.
67% badanych uważa, że Polska powinna udzielić wsparcia innemu państwu NATO, które zostanie zaatakowane militarnie. Natomiast 57% wierzy w to, że USA udzielą Polsce wsparcia wojskowego, zgodnie ze zobowiązaniami sojuszniczymi w ramach NATO. Opinie te pokazują, że w polskim społeczeństwie istnieje przekonanie, że państwa NATO zgodnie z zobowiązaniami powinny udzielać sobie nawzajem wsparcia, a USA jako główna siła militarna sojuszu podtrzyma gwarancje bezpieczeństwa.
Przygotowanie Polski w zakresie obronności
Wśród respondentów 47% uważa, że Polska nie jest wystarczająco przygotowana do ewentualnej agresji ze strony Rosji. 49% ocenia wyposażenie polskich sił zbrojnych jako niewystarczające, a 50% jest za zwiększeniem wydatków na obronę. Badani dostrzegają realne zagrożenie ze strony Rosji i mają świadomość, że Polska nie byłaby w stanie obronić się samodzielnie – konieczne jest wzmacnianie potencjału obronnego Polski oraz współpraca w ramach sojuszy.
Według 61% badanych obecna liczebność polskiego wojska jest niewystarczająca. 72% respondentów jest za obowiązkowymi szkoleniami o postępowaniu w sytuacjach kryzysowych dla ludności cywilnej, a 69% popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe lub obronne młodzieży w szkołach. 42% jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej dla mężczyzn oraz tylko 23% badanych deklaruje gotowość zgłoszenia się do wojska w sytuacji wojny. Z odpowiedzi wynika, że Polacy bardziej popierają szkolenia i edukowanie społeczeństwa na wypadek kryzysu niż obowiązkowy pobór do wojska.
Warto również zwrócić uwagę, że w wielu pytaniach badania ilościowego pomiędzy 20% a 30% badanych nie ma zdania. Może to świadczyć zarówno o braku wiedzy i informacji na temat poruszanych zagadnień, jak i o zmęczeniu tematyką wojny i Ukrainy.
Pełny raport z badania dostępny do pobrania pod LINKIEM.
Źródło: Fundacja Stand with Ukraine