Przedstawiamy wyniki II Rankingu Gmin Małopolski. Ideą wspólnego przedsięwzięcia FRDL MISTiA i Urzędu Statystycznego w Krakowie jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.
Celem Rankingu jest ocena potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa małopolskiego w sferze gospodarczej i społecznej. Opracowanie Rankingu stało się możliwe dzięki współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie, który zapewnił dostęp do wiarygodnych danych oraz przeprowadził szereg niezbędnych wyliczeń. Narzędziem oceny poziomu rozwoju gmin jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.
Najlepsze małopolskie gminy w 2011 r.
Analizując przestrzenne zróżnicowane rozwoju małopolskich gmin zwraca uwagę liczna obecność w pierwszej dziesiątce gmin turystyczno-uzdrowiskowych takich, jak: Krynica-Zdrój, Szczawnica, Zakopane czy Muszyna. Wymienione gminy niewątpliwie potrafią wykorzystać swe położenie skutecznie rozwijając potencjał gospodarczy, jednocześnie zapewniając stosunkowo wysoki poziom życia swoim mieszkańcom.
Siłą napędową małopolskich gmin turystyczno-uzdrowiskowych jest przede wszystkim ich potencjał gospodarczy (dochody własne oraz wielkość inwestycji majątkowych w przeliczeniu na mieszkańców). Jednocześnie gminy te dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem środków europejskich (Muszyna – 1 lokata, Krynica-Zdrój – 3, Szczawnica – 4). Nieźle również wypadają pod względem ilości podmiotów gospodarczych, zwłaszcza Zakopane i Krynica-Zdrój. Ich słabszą stroną natomiast jest niewątpliwie potencjał demograficzny (odległe miejsca w kategoriach: udziału ludności w wieku produkcyjnym oraz salda migracji).
Ranking Gmin Małopolski jest okazją do przyjrzenia się stanowi rozwoju naszego regionu. Z jednej strony wydobywa niektóre liczby z gminnych budżetów, ujawnia je i zestawia, z drugiej jest narzędziem analizy szans - tych straconych i tych potencjalnych, jakie mają samorządy w sferze społecznej. Wyniki dwóch edycji rankingu pokazują, że najlepsze gminy małopolski stanowią pewną stałą grupę. Do grupy tej należą przede wszystkich gminy turystyczno-uzdrowiskowe oraz gminy ościenne miasta Krakowa. Jak dotąd gminy te prezentują najwyższy poziom zrównoważonego rozwoju w Małopolsce. Kolejne edycje rankingu pokażą, którym gminom leżącym w pozostałych regionach Małopolski uda się ten poziom osiągnąć.
Źródło: FRDL MISTiA