„RAK NA WSPAK. Zapytaj, rozmawiaj, wspieraj” – kampania Fundacji „Krwinka”
We wrześniu, czyli miesiącu świadomości chorób nowotworowych u dzieci, Fundacja „Krwinka” realizuje kampanię „RAK NA WSPAK. Zapytaj, rozmawiaj, wspieraj”. Zadaniem działań informacyjno-edukacyjnych jest zwiększanie wiedzy u szerokiego grona odbiorców w zakresie wsparcie psychospołecznego onkorodzin oraz wykrywania wczesnych objawów nowotworów u dzieci.
Bardzo ważnym celem kampanii jest również pozyskanie podpisów pod petycją w sprawie poszerzenia katalogu zamówień publicznych Urzędu Miasta Łodzi.
Rocznie w Polsce diagnozuje się około 1 200 nowych przypadków nowotworów u dzieci. W momencie rozpoznania choroby onkologicznej całe rodziny są zmuszone z dnia na dzień – bez względu na długoterminowe plany i marzenia – dokonać zmiany swojego dotychczasowego życia. Fundacja „Krwinka” organizuje kampanię "RAK NA WSPAK: Zapytaj, rozmawiaj, wspieraj", której zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat dziecięcych chorób nowotworowych oraz podjęcie konkretnych działań, które pomogą zarówno małym pacjentom, jak i ich rodzinom w długotrwałej walce o powrót do zdrowia.
Wsparcie psychospołeczne jako istotna potrzeba
Diagnoza nowotworu u dziecka to przełomowy moment, który całkowicie zmienia życie rodzin. Z wieloletnich doświadczeń fundacji wynika, że oprócz refundacji leczenia oraz rehabilitacji, a także wsparcia socjalnego, rodziny potrzebują wsparcia emocjonalnego i społecznego. Wiele osób z bliskiego oraz dalszego otoczenia chciałoby pomóc, ale często brakuje im odpowiednich narzędzi i wiedzy, ponieważ wcześniej nie spotkało się z chorobą nowotworową. Kampania „RAK NA WSPAK" ma na celu zwrócenie uwagi na te potrzeby i uświadomienie, że każdy może pomóc, wystarczy tylko wiedzieć, jak to zrobić.
– Każdego dnia będąc w bezpośrednim kontakcie z opiekunami naszych podopiecznych, dowiadujemy się o różnych trudnościach, z którymi muszą się zmierzyć. Chorujące dzieci pochodzą z różnych środowisk, a to oznacza, że ich potrzeby są wielowymiarowe. Realizując kampanię „RAK NA WSPAK” pragniemy pokazać, w jaki sposób można pomagać. Często okazuje się, że obecność, rozmowa i gotowość do szerokiego wsparcia ma wielkie znaczenie w długotrwałej terapii – mówi Dominika Śliwińska, dyrektor Fundacji „Krwinka”.
Wspierać onkorodziny można w różny sposób, nie tylko finansowy, choć w wielu przypadkach ma on kluczowe znaczenie. Fundacja „Krwinka” podkreśla, że najprostszym sposobem, żeby dowiedzieć się, jakie są aktualne potrzeby, jest zadawanie pytań. Nawet jeśli w pierwszym momencie rodzina nie wykaże zainteresowania pomocą, warto dać czas oraz przestrzeń do rozmowy. Poczucie, że można liczyć na wsparcie bliskiego i dalszego otoczenia ma wielką wartość dla rodzin rozdzielonych przez chorobę. Wtedy zwykle jeden rodzic całodobowo opiekuje się chorym dzieckiem, a drugi zajmuje się domem, rodzeństwem i pracuje. Są także sytuacje, w których to samodzielny opiekun staje przed wyzwaniem otoczenia opieką onkowojownika i pozostałych pociech, mierząc się przy tym z permanentnym stresem.
– Rodziny mające wsparcie otoczenia wiedzą, że nie są same i że mogą liczyć na pomocną dłoń. To bezcenne uczucie w długotrwałym i niepewnym okresie leczenia. Stale dostrzegamy dużą potrzebę zwiększania świadomości w zakresie działań pomocowych wśród szerokiej społeczności. Jednak oprócz oddolnych inicjatyw, wymagane są rozwiązania systemowe, dlatego też zachęcamy do podpisania petycji, dzięki której realizowanie wszechstronnych form wsparcia będzie bardziej dostępne – dodaje.
W ciągu sześciu tygodni Fundacja „Krwinka” planuje zachęcać do podpisania petycji, dzięki której możliwa będzie realizacja działań pomocowych skierowanych do rodzin, mierzących się z chorobą onkologiczną dziecka.
W ramach inicjatywy zostaną również opublikowane dwie rozmowy, które przeprowadzi Jacek Jankowski, psycholog Fundacji „Krwinka”. Pierwsza odbędzie się z onkorodziną, która otrzymała duże wsparcie podczas intensywnego leczenia córki chorej na neuroblastomę. Z kolei w drugiej wezmą udział prof. Wojciech Młynarski kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej w CSK UM w Łodzi, Elżbieta Budny, prezes Fundacji „Krwinka” oraz Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA. Kampania zakończy się spotkaniem obywatelskim, podsumowującym wszystkie działania. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii Złota Wstążka.
Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” jako organizacja rodzicielska już od 28 lat wspiera całe rodziny, mierzące się z chorobą onkologiczną swoich dzieci. Pomóż „Krwince” pomagać i podpisz petycję „RAK NA WSPAK”, a także przekaż darowiznę – szczegóły znajdują się na stronach internetowych: www.petycjeonline.com oraz www.krwinka.org.
Źródło: Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "KRWINKA"