Radio SoVo – dostępne radio internetowe, pierwszy taki portal w Polsce!
W piątek, 11 grudnia 2020 r. startuje portal Radia SoVo (www.radiosovo.pl). Wyjątkowe miejsce w wirtualnym świecie. Pierwszy w Polsce portal internetowego radia przygotowany dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie audycje i materiały wideo przygotowują osoby z NI oraz seniorzy. Zaangażowania i pomysłów nie brak.
Siłą napędową portalu są dziennikarze-amatorzy. W całej Polsce powstało już 30 Oddziałów Radia SoVo. Jako pierwsze, w październiku pracę rozpoczęło 15 Grup Radiowych osób z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. z Nidzicy, Wyszkowa, Tczewa, Jarosławia, Poznania czy Bytomia). Wspierają ich w tym specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Pierwsze przygotowywane przez Grupy audycje i wideo są już opublikowane na portalu.
Od nowego roku ruszają natomiast Senioralne Grupy Radiowe, wyłonione przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w całej Polsce. Do rodziny Radia SoVo dołączą dojrzali dziennikarze m.in. z Kołobrzegu, Gniewa, Giżycka, Sanoka, czy Łodzi.
Pierwsze efekty pracy seniorów zobaczymy w lutym 2021 r. Łącznie prace nad portalem prowadzić będzie 140 dziennikarzy.
Radio na fali internetowej
Audycje na portalu są dostępne w formie podcastów, z czasem radia będzie można posłuchać w wybrane dni tygodnia na żywo. Gdy do działania ruszy wszystkie 30 Grup, co miesiąc na portalu pojawi się co najmniej 60 nowych materiałów radiowych i wideo.
Tematem przewodnim grudnia jest bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, łańcuszków szczęścia, czy też konstruowania bezpiecznych haseł. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
– Realizujemy nasz projekt w trudnych warunkach panującej pandemii, ale nie gasi to naszego entuzjazmu. Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci. Dopiero wystartowaliśmy, ale wielu audycji nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Jestem ogromnie dumna z efektów – mówi Magdalena Janczewska, redaktorka naczelna portalu Radia SoVo, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.
I jak podkreśla, redakcja działa bardzo profesjonalnie.
– Mamy kolegia online, podczas których ustalamy tematy i omawiamy pomysły na to, co powinno znaleźć się w ramówce. Słuchacze mogą się spodziewać relacji, sond, informacji, wywiadów z ciekawymi gośćmi, a nawet listy przebojów – dodaje naczelna.
Zdaniem Anny Kwiatkowskiej, koordynatorki projektu ze strony PSONI, która od ponad dziesięciu lat wdraża informatykę do terapii i edukacji osób z NI, portal jest miejscem, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę wypowiedzieć się na tematy ich dotyczące, jest przestrzenią, gdzie można usłyszeć ich głos.
– Portal skierowany jest do wszystkich, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, którzy aktywne słuchają audycji, komentują, biorą udział w zaproponowanych konkursach czy sondach. Dzięki temu osoby te podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Portal więc jest unikalnym miejscem kontaktu i wymiany informacji między dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Myślę, że jest to pierwsza w Polsce, a może i w Europie, taka inicjatywa – dodaje Anna Kwiatkowska.
W Polsce brak także portalu radiowego przyjaznego seniorom.
W przyszłym roku, gdy pracę zaczną Senioralne Grupy Radiowe, wtedy to miejsce będzie zapełni się audycjami tworzonymi przez i dla osób dojrzałych.
– W 2021 roku całej Polsce rozpoczną się także szkolenia dla seniorów, gdzie będziemy podnosić ich kompetencje cyfrowe. Portal będzie w nich bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym i jestem przekonany, że liczba dojrzałych jego użytkowników zacznie rosnąć lawinowo – mówi Przemysław Wiśniewski dyrektor Fundacji Zaczyn, partnera merytorycznego projektu.
Na portalu można także poczytać
Portal to nie tylko nagrania i audycje na żywo. Już teraz dostępna jest biblioteka tekstów eksperckich przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. Artykuły są podzielone na 9 kategorii: wizerunek, kultura, bezpieczeństwo, praca, zakupy i bank, podróże, relacje, wiedza, hobby i czas wolny.
– Baza wiedzy powstała, aby zgromadzić w jednym miejscu informacje i porady dotyczące poruszania się po Internecie. Teksty są dostępne w formacie łatwym do czytania i zrozumienia. Z założenia portal jest dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, słabowidzących oraz w starszym wieku – mówi Daria Sowińska Milewska z Fundacji Pro Cultura, która odpowiada w projekcie m.in. za dział Biblioteka.
W tekstach znajdziemy konkretne wskazówki i instrukcje korzystania z aplikacji oraz stron internetowych. Dowiemy się, jak zrobić zakupy przez Internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi. Odwiedzający portal przeczytają też o zasadach bezpieczeństwa w Internecie, ochronie danych i wizerunku. W bibliotece na użytkowników czekają linki do przydatnych zasobów sieci, filmów, książek, artykułów.
Portal prowadzi Fundacja Pro Cultura – lider projektu razem z PSONI oraz Fundacją Zaczyn. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą playlistą zawierającą wybrane piosenki z radiem w tytule. Specjalnie dla słuchaczy przygotował ją zespół Fundacji Pro Cultura.
Kontakt dla mediów
Magdalena Janczewska
Redaktorka Naczelna Portalu
Radio SoVo – dostępne radio internetowe
E-mail: magdalena.janczewska@radiosovo.pl
Tel.: 0-606-270-269
Więcej o projekcie „SoVo – dostępne radio internetowe”
„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI).
- Okres realizacji: luty 2020 – wrzesień 2022
- Budżet projektu: 4 864 057,47 zł
- Źródło dofinansowania: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
- Partnerzy: Fundacja Pro Cultura (lider), Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja Zaczyn
Projekt posiada 3 główne elementy:
- Portal radiowy
- Grupy Radiowe i Grupy Podnoszące Kompetencje Cyfrowe (inaczej Grupy Słuchaczy)
- Szkolenia i warsztaty
Portal radiowy
Portal jest tworzony we współpracy z kołami PSONI, Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz studentami. Jest sercem całego projektu i jego najważniejszym elementem. Portal to miejsce stworzone specjalnie dla OzNI, osób z ich otoczenia oraz dla seniorów. Pełni funkcję narzędzia pozwalającego zdobyć wyższe kompetencje cyfrowe. Na jego stronach użytkownicy będą mogli odnaleźć informacje o tym, jak swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni i wykorzystywać zasoby Internetu do pracy, nauki, rozwoju swojej pasji i budowania relacji z innymi. Tematyka poruszana na portalu będzie szeroko obejmowała wszystkie sfery życia jego użytkowników.
Oddziały Radia SoVo
W całej Polsce do grudnia 2020 roku powstanie 30 Oddziałów Radia SoVo (15 Senioralnych Grup Radiowych utworzonych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 Grup Radiowych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną utworzonych w placówkach PSONI), w których łącznie działać będzie 140 dziennikarzy – amatorów. Każdemu oddziałowi Radia przewodzić będzie przeszkolony Lider. Odziały zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt: m.in. mikrofony, dyktafony, miksery dźwięku, kamery, statywy, laptopy i tablety.
Grupy Słuchaczy
30 grup dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną wspieranych przez przeszkolonych Liderów. Zadaniem tych grup jest aktywne słuchanie audycji, korzystanie z materiałów wideo i biblioteki materiałów edukacyjnych, a przez to zwiększanie swoich kompetencji cyfrowych, co prowadzi do podniesienia jakości ich życia i pełniejszego włączenia w życie społeczne.
Szkolenia i warsztaty
W trakcie trwania projektu zostanie przeprowadzonych ok. 4 900 godzin szkoleń. Na szkoleniach i warsztatach uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: utrzymywania relacji z bliskimi oraz kontaktów towarzyskich, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania swojego hobby. Szkolenia mają także na celu zapoznać słuchaczy UTW, osoby z NI oraz studentów z zasadami funkcjonowania portalu radiowego oraz pokazać im się jak korzystać z materiałów dydaktycznych umieszczonych na portalu i aktywnie brać udział w edukacji online. Członkowie grup radiowych dowiedzą się jak tworzyć materiały wideo, zdobędą lub udoskonalą swój warsztat dziennikarski, a także poznają zasady emisji głosu. Łącznie przeszkolonych zostanie 5025 osób, a portal będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych jego tematyką.
Uwaga!
Fundacja Pro Cultura prowadzi nadal nabór UTW, które chciałyby dołączyć do projektu.
W całej Polsce będą odbywać się szkolenia dla seniorów, zarówno cykliczne, jak i jednorazowe.
Informacja o szkoleniach dla seniorów
Aleksandra Jasińska
Specjalistka ds. szkoleń
E-mail.: aleksandra.jasinska@pro-cultura.pl
Tel.: 0-698 472 879