BALON: Rodzi się pytanie, dlaczego już na poziomie zgłaszania kandydatur do RDPP udział kobiet jest na tak niskim poziomie.
W skład Rady Działalności Pożytku Publicznego wchodzi obecnie 16 mężczyzn i 4 kobiety. Są to pani Lucyna Bogusz z rekomendacji Ministerstwa Gospodarki, pani Małgorzata Omilanowska z rekomendacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a z ramienia organizacji pozarządowych: pani Małgorzata Sinica z rekomendacji Związku Harcerstwa Polskiego oraz pani Teresa Tiszbierek z rekomendacji Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Kobiety stanowią zatem zaledwie 20% członków zarówno całej RDPP, jak i strony pozarządowej Rady. W tym kontekście należy również zauważyć, że do członkostwa po stronie pozarządowej Rady kandydowało 19 osób, w tym 4 kobiety (21,05%) i 15 mężczyzn (78,95%). Oznacza to, że procentowy udział kobiet w składzie części pozarządowej Rady w przybliżeniu odpowiada udziałowi kobiet pośród kandydatek/kandydatów rekomendowanych przez organizacje pozarządowe i podmioty zrównane.
Inaczej niż w organizacjach
Udział kobiet zarówno w składzie części pozarządowej Rady, jak i wśród osób do Rady kandydujących nie odzwierciedla jednak udziału kobiet wśród osób zarządzających organizacjami. Wśród pięciorga dotychczasowych dyrektorów liczącej ponad 600 organizacji członkowskich Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych WRZOS – organizacji, która rekomendowała mnie do pracy w Radzie – były trzy kobiety. W biurze WRZOS zatrudniona jest tylko jedna osoba płci męskiej, pracami Zarządu WRZOS kieruje kobieta. Wydaje mi się, że sytuacja we WRZOS nie odbiega od sytuacji w większości organizacji pozarządowych.
Wkrótce wypracowanie zasad wyboru na nową kadencję
Rodzi się na tym tle pytanie, dlaczego już na poziomie zgłaszania kandydatur do RDPP udział kobiet jest na tak niskim poziomie. Niezależnie jednak od przyczyn tego stanu rzeczy wydaje się sensowne i słuszne podjęcie działań w celu jego zmiany. Dlatego też jestem bardzo wdzięczny, że portal ngo.pl zechciał zająć się tą sprawą. Głównym tematem najbliższego otwartego spotkania strony pozarządowej RDPP z organizacjami pozarządowymi 24 marca 2014 o 12.30 w budynku MPiPS – w bieżącej kadencji Rady rozpoczęliśmy regularne otwarte spotkania z organizacjami – jest wypracowanie propozycji sposobu powoływania strony pozarządowej Rady na kolejną kadencję. Proporcjonalna reprezentacja kobiet będzie jednym z istotnych wątków tej debaty. Bardzo liczę na aktywny udział organizacji w tej dyskusji.
Źródło: inf. własna ngo.pl