Rada Pożytku o sprawozdawczości, FIO i świetlicach środowiskowych
Nowelizacja ustawy o pożytku, zasady PO FIO na rok 2013 i harmonogram prac nad programem na lata 2014-2020, nowe wzory rocznego sprawozdania merytorycznego organizacji pożytku publicznego oraz dramatyczna sytuacja świetlic środowiskowych – o tym Rada Działalności Pożytku Publicznego najintensywniej dyskutowała na posiedzeniu 24 października.
Sporo emocji budzi ostatnimi czasy propozycja zmiany brzmienia art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Chodzi o zapis dający możliwość Prezesowi Rady Ministrów, za pośrednictwem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zlecenia organizacji pozarządowej realizacji zadania publicznego poza konkursem. Mogłoby do tego dojść w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia albo ze względu na ważny interes społeczny lub publiczny. – „Interes społeczny” to bardzo pojemne hasło. Chciałbym pozostawić Radzie możliwość wyrażenia opinii w takich sytuacjach. Jestem za zasadą check and balance. Chcielibyśmy zmobilizować premiera do uzasadnienia podejmowanych decyzji – podkreślał Kuba Wygnański.
Tą sprawą, już po pierwszym lipcowym posiedzeniu RDPP IV kadencji, miał zająć się zespół doraźny i zaproponować rozwiązanie. Dotąd jednak nie spotkał się. – Błędem było niezwołanie zespołu. Chciałbym przedyskutować tę kwestię w przyszłym tygodniu na spotkaniu zespołu doraźnego. Nie widzę przeciwwskazań, żeby dopisać Radę do listy wyrażających opinie w takich przypadkach – podsumował dyskusję Jarosław Duda sekretarz stanu z Ministerstwa Pracy i współprzewodniczący RDPP.
PO FIO
Niewątpliwie najwięcej czasu zajęło uczestnikom posiedzenia uporanie się ze sprawą Zasad Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na rok 2013 oraz harmonogramem prac nad programem na lata 2014-2020.
Do 19 października można było konsultować program na rok 2013. W sumie udało się zebrać 26 głosów. Nad nimi debatował będzie teraz Komitet Monitorujący. – Część organizacji chciałaby zmieniać podstawy programu. Odsyłamy te kwestie do prac nad kolejną perspektywą. Inne uwagi dotyczyły terminu rozliczenia projektów do 30 września 2013 roku. To udało się zmienić w trybie „medialnym”. Termin przesunięto na 31 grudnia – relacjonował Cezary Miżejewski, przewodniczący zespołu ds. programów i funduszy. – Wątpliwości budzą też kryteria strategiczne, czyli preferowanie organizacji-debiutantów w FIO oraz województw, gdzie organizacji jest najmniej.
Nie udało się z kolei przyjąć harmonogramu prac nad PO FIO na lata 2014-2020. Do końca 2012 roku powinny zakończyć się konsultacje, zarówno międzyresortowe, jak i społeczne. A do końca I kwartału 2013 roku miałaby zostać zakończona praca na PO FIO 2014-2020. Zdaniem niektórych członków Rady to terminy nierealne. – Jestem zwolennikiem stworzenia trwałej instytucji, funduszu niezależnego od Ministerstwa Pracy i skończeniem z tą tymczasowością. Byłby to instrument na wzór tych działających innych krajach – przekonywał Kuba Wygnański.
– Chciałbym, żeby rada była inicjatorem debaty publicznej. Nie zatrzymamy procesu, kiedy Minister Pracy ogłosi swoje propozycje, ale to my chcemy być gospodarzem dyskusji wokół nich – podkreślał Cezary Miżejewski.
Roczne sprawozdania merytoryczne
Palącą kwestią są wzory rocznego sprawozdania merytorycznego. Zdaniem członków Rady zaproponowane przez Ministra Pracy nowe wzory sprawozdań wymagają jeszcze dopracowania. – Są tu błędy metodologiczne, np. kwestia przychodów. Bo ważniejszy jest zysk, a nie obrót, jak to wynika ze wzorów sprawozdania. – Warto byłoby też przedstawić raport z konsultacji z organizacjami pozarządowymi – dodał Marcin Wojdat.
Departamentowi Pożytku Publicznego zależy na czasie. Zespół ds. prawnych i monitoringu zajmie się wzorami sprawozdania do połowy listopada i przekaże jej swoje propozycje.
Świetlice środowiskowe
Minister Pracy przychylił się do prośby Rzecznika Praw Dziecka o przesunięcie do końca 2014 roku okresu przejściowego dla wejścia w życie przepisów.
– Prosiłbym o pilne konsultacje. W ciągu kolejnych dwóch lat zmiany w sytuacji świetlic środowiskowych są prawie niemożliwe – zaznaczył Kuba Wygnański.
Rada Działalności Pożytku Publicznego powołała doraźny zespół problemowy ds. polityki młodzieżowej, w którego skład wchodzą: Małgorzata Sinica, Teresa Tiszbierek, Paweł Dębek i Marcin Wojdat oraz Lucyna Bogusz z Ministerstwa Gospodarki.
Marzena Breza z Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS podsumowała pierwszą edycję konkursu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Przyjęto 1395 ofert. Do oceny merytorycznej przeszło 1299 (mazowieckie ponad 200, świętokrzyskie 37). Dofinansowanie otrzyma 420 podmiotów. 94-95% to oferty dwuletnie. – Drugą edycję konkursu chcemy ogłosić na początku 2013 roku – zapowiedziała przedstawicielka MPiPS.
Kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego zaplanowano na 4 grudnia 2012 roku.
Źródło: ngo.pl