Program FIO na lata 2014-2020, uproszczone zasady prowadzenia rachunkowości dla organizacji pozarządowych oraz trudności z przekonaniem ministerstw do wdrażania programów współpracy z organizacjami – o tym dyskutowała RDPP podczas posiedzenia 13 marca.
Temat uproszczonej sprawozdawczości regularnie wraca na posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego, która pracuje nad tym wspólnie z zespołem działającym przy Kancelarii Prezydenta oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
W kwietniu zakończy się praca redakcyjna nad projektem ekspertyzy, która zarysuje skalę zmian. Wstępne założenia pozytywnie zaopiniowało Ministerstwo Finansów. Później projekt ma trafić do konsultacji międzyresortowych i na koniec do konsultacji społecznych. – Myślę, że do września tego roku zamkniemy prace nad tym projektem – zapewniał Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy.
Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwościami wprowadzenia do polskiego prawa postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek w odniesienie do mikropodmiotów, również w odniesieniu do organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zdaniem RDPP ta deregulacja otworzyłaby drogę do deregulacji w rozliczaniu.
Ministerstwa nie mają ochoty na programy współpracy
Bardzo ciężko jest przekonać ministerstwa do tworzenia programów współpracy z organizacjami pozarządowymi. Żeby zachęcić poszczególne resorty do tego, pod koniec 2012 roku Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego MPiPS ogłosił konkurs, w którego ramach przeznaczono 2,5 mln zł na projekty administracji centralnej zakładające opracowanie i wdrożenie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Termin składania wniosków upłynął 28 lutego.
– Wykonano ciężką pracę, żeby resorty uchwalały programy współpracy. Efekt jest jednak mizerny. W konkursie spłynęły cztery wnioski – jedne z resortu pracy, dwa z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jeden z Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Chciałbym, żeby pieniądze przeznaczone na ten cel nie zostały zwrócone. Termin należy przedłużyć i namówić pozostałe resorty do złożenia wniosków – przekonywał Kuba Wygnański.
Rekomendacje a propos PO FIO 2014-2020
– Trwają teraz intensywne prace ewaluatorów ex ante. Do prac nad Programem FIO chcemy przystąpić po zaprezentowaniu raportu Radzie – zapowiadał Krzysztof Więckiewicz.
– Musimy znaleźć czas, by merytorycznie o tym porozmawiać. Zależy mi na tym, żeby zarezerwować czas na prace – po analizie ex ante, po przedstawieniu raportu. Musimy uważać, żeby pośpiech nie zniszczył tego przedsięwzięcia. Mówimy prawdopodobnie o kwocie 840 mln zł w nowym okresie programowania – podkreślił Kuba Wygnański.
Rada Działalności Pożytku Publicznego przyjęła uchwałę dotyczącą FIO, która ma być zbiorem rekomendacji do dalszych prac nad programem. Według opinii Rady należy wyraźnie podkreślić, że Program FIO to dokument realizujący Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego, należy uzupełnić diagnozę (co do potrzeby realizowanych celów), doprecyzować cel główny, czyli wzrost aktywności obywateli, oraz rolę organizacji pozarządowych w tworzeniu i realizowaniu polityk publicznych wspólnot samorządowych. Zdaniem Rady w programie należy zaznaczyć kwestię prac nad instytucjonalizacją prawną FIO w latach następnych.
10-lecie ustawy o pożytku
Podczas posiedzenia Rady zaprezentowano również wstępny program konferencji poświęconej 10-leciu funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która miałaby odbyć się 24 kwietnia 2013 roku, czyli dokładnie w dzień jej uchwalenia przez Sejm. Uroczystość odbędzie się w siedzibie Kancelarii Premiera – przy udziale samego premiera – albo Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Podczas konferencji pokazany miałby zostać film dokumentalny dotyczący powstawania ustawy. Pojawić mieliby się na niej współtwórcy ustawy – prof. Jerzy Hausner, prof. Hubert Izdebski, Dagmir Długosz, Ewa Kulik-Bielińska. Ponadto przedstawiono by dorobek Programu FIO i plany względem niego na przyszłość. Na koniec przewidziano panel dyskusyjny poświęcony doświadczeniom organizacji pozarządowych oraz jednostek administracji z realizacji ustawy.
Nowi członkowie Rady?
Rada wciąż obraduje w okrojonym składzie. Tuż po rozpoczęciu pracy w lipcu 2012 roku rezygnację złożył Michał Ludwikowski z Fundacji Rozwoju. Uwagę Rady zwrócił również fakt nieobecności Stanisława Rakoczego, reprezentującego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Radzie. Niektóre kompetencje (np. prowadzenia zbiórek publicznych) przejęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Rozważano, czy MSW nadal powinno mieć swojego przedstawiciela w Radzie i czy byłaby sensowna zmiana – na przedstawiciela Ministerstwa Finansów czy właśnie MAiC.
Zespół ds. polityki na rzecz młodzieży przygotował zarys założeń dokumentu strategicznego dotyczącego młodzieży. Projekt strategii na rzecz młodzieży ma być gotowy do końca czerwca (do tego czasu mają się też odbyć konsultacje społeczne) i przekazany wówczas do konsultacji rządowych.
Problematyczne rekomendacje
Problematyczne dla Rady okazuje się rekomendowanie przedstawicieli sektora pozarządowego do różnego rodzaju komisji, komitetów, rad. Takich wniosków z różnych organów administracji szczebla lokalnego i centralnego spływa do RDPP coraz więcej. Tu Rada będzie musiała zastanowić się, jak – i czy w ogóle – prowadzić ewentualną rekrutację do różnych ciał oraz jak informować o wakatach w nich.
Termin kolejnego posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego wyznaczono na 14 maja 2013 roku o godz. 11.00.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)