Rada Działalności Pożytku Publicznego na specjalnym posiedzeniu 1 lutego 2017 r. nie zaopiniowała projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Przegłosowała za to trzy uchwały w tej sprawie. Dlaczego tak, i czym różni się opinia od przedstawienia uwag?
Podczas posiedzenia przyjęto trzy uchwały. Są one wynikiem pracy pozarządowych i samorządowych członków Rady Pożytku, oraz poprzedzających lutowe posiedzenie dyskusji, jakie odbywały się w ramach Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego, którem przewodniczy Małgorzata Sinica.
Trzy uchwały Rady Pożytku – przyjęte
-
(uchwała 1 – uwagi do projektu) Uchwała w sprawie konsultacji projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – z przedstawieniem uwag do projektu ustawy w ramach konsultacji społecznych
-
(uchwała 2 – ocena konsultacji) Uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego konsultacji projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
- (uchwała 3 – tryb opiniowania projektów) Uchwała w sprawie trybu konsultacji projektów ustaw i rozporządzeń przedstawianych do zaopiniowania Radzie Działalności Pożytku Publicznego
Czym różni się przedstawienie uwag od opinii
Rada wyraża OPINIE "o projektach aktów prawnych oraz programach rządowych, związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych oraz działalnością pożytku publicznego oraz wolontariatu" (art. 35 ust. 3 p. 2 ustawy o działalności pożytku). Opinia Rady Pożytku jest rekomendacją, co dalej robić z przedstawionym aktem prawnym (jego projektem). Rada wyraża w niej swoje zdanie – np. wskazuje, że popiera dalsze prace nad przedłożonym projektem i jednocześnie zgłasza do niego uwagi. Opinia zawiera więc zwykle deklarację, czy Rada jest za czy przeciw. W żadnej z przyjętych 1 lutego 2017 r. przez Radę Pożytku uchwał takiej deklaracji nie ma. Dlaczego?
Na koniec wreszcie autorom uchwał zależało, aby stworzyć Radzie przestrzeń do ostatecznego wypowiedzenia się na temat projektu ustawy o Narodowym Centrum – czyli właśnie do wyrażenia OPINII. Nie teraz – w trakcie (czy na zakończenie) konsultacji. Opinia Rady na tym etapie zostałaby zrównywana ze wszystkimi innymi zgłoszonymi uwagami (tak jakby Rada nie miała specjalnego ustawowego umocowania w kwestii opiniowania projektów dotyczących trzeciego sektora). Dotyczyłaby też – co może nawet ważniejsze – projektu, który nie uwzględnia wyników konsultacji, jest więc projektem na dość wstępnym (przynajmniej formalnie) etapie procedowania. O tym właśnie mówi trzecia uchwała, mimo że napisana jest ona w uniwersalnej formie (postuluje tryb, w jakim Rada miałaby opiniować projekty) i nie odnosi się bezpośrednio do projektu ustawy o NCRSO.
Czy będzie jeszcze opinia Rady Działalności Pożytku do projektu Narodowego Centrum?
Proponując opisaną strategię (opisane uchwały) liczono (na pewno liczyli na to pozarządowi i samorządowi członkowie Rady), że będzie jeszcze okazja przyjąć opinię Rady na kolejnym specjalnym posiedzeniu, po zapoznaniu się z dokumentem, który trafi do Rady Ministrów. Czyli, żeby przyjąć opinię w trybie postulowanym w trzeciej uchwale z 1 lutego 2017 r.
Tak się jednak prawdopodobnie nie stanie. Zakończenie konsultacji i niewielkie szanse na opinię z rekomendacją ogłosił Współprzewodniczący RDPP, minister Krzysztof Michałkiewicz.
– To że pan minister (Wojciech Kaczmarczyk, red.) chce nas poinformować o tym, które uwagi uwzględnił i dlaczego, to uważam, że nic więcej nie jesteśmy tutaj w stanie wymusić, bo konsultacje we wtorek (31 stycznia 2017 r., red.) się skończyły – wyjaśniał Krzysztof Michałkiewicz.
Minister Michałkiewicz nie widzi więc przeszkód, żeby na dalszym etapie prac – po skonsumowaniu konsultacji, a przed przedstawieniem projektu Radzie Ministrów – członkowie Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego spotkali się z Dyrektorem Kaczmarczykiem i zgłosili kolejne uwagi. Jednak czas opinii już minął.
Samorządowi wspierają stanowisko w sprawie informacji w mediach publicznych
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)