Rada Działalności Pożytku Publicznego o działalności gospodarczej organizacji
Na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego opublikowano stanowisko Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie przeznaczania środków OPP pochodzących z wpłat przekazanych w ramach mechanizmu 1% na prowadzenie działalności gospodarczej oraz w sprawie działalności gospodarczej organizacji pozarządowych. Rada podkreśla, że dostrzega potrzebę i użyteczność działalności gospodarczej prowadzonej przez organizacje pozarządowe, z której całkowity zysk przekazywany jest na działalność statutową.
Stanowisko Rady Działalności Pożytku Publicznego, opublikowane 3 listopada br., dotyczy przeznaczania środków organizacji pożytku publicznego pochodzących z wpłat przekazanych przez podatników pdof w ramach mechanizmu 1% na prowadzenie działalności gospodarczej oraz w sprawie działalności gospodarczej organizacji pozarządowych.
Rada podkreśla, że obecne propozycje zmian przepisów w nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nie zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje pożytku publicznego. Co więcej, Rada Działalności Pożytku Publicznego dostrzega potrzebę i użyteczność działalności gospodarczej prowadzonej przez organizacje pozarządowe, z której całkowity zysk przekazywany jest na działalność statutową.
Jednakże, w związku z postulatami grona organizacji pożytku publicznego, związanymi z pełnym otwarciem możliwości przekazywania otrzymanych z 1% środków na prowadzenie działalności gospodarczej Rada Działalności Pożytku Publicznego informuje, że stanowczo sprzeciwia się takiej zmianie.
Równocześnie, w swoim stanowisku Rada podkreśla, iż dostrzega konieczność podjęcia rozwiązań, które umożliwiałyby w większym stopniu prowadzenie działalności zarobkowej wprost wspierającej działalność statutową organizacji pozarządowych, w tym organizacji pożytku publicznego. Co więcej, w ocenie Rady najpilniejszym zadaniem jest przygotowanie, projektu ustawy o przedsiębiorstwach społecznych, która w sposób kompleksowy ureguluje zagadnienia związane z prowadzeniem działalności realizującej jednocześnie cele gospodarcze i społeczne.
Rada Działalności Pożytku Publicznego deklaruję, iż rozpocznie dyskusję oraz zbada możliwości zmian prawnych wychodzące naprzeciw postulatom organizacji pozarządowych. Do dyskusji zaproszone zostaną zainteresowane organizacje pozarządowe, funkcjonujące podmioty ekonomii społecznej, samorządy. Powyższe działania będą realizowane we współpracy z Zespołem ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej powołanym przez Premiera - odpowiedzialnym m.in. za opracowanie założeń do projektu Ustawy o przedsiębiorstwie społecznym.
Źródło: Departament Pożytku Publicznego