12 czerwca 2015 r. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o rachunkowości. Nowelizacja ta proponuje ułatwienia dla małych organizacji, będące próbą odpowiedzi na formułowane przez III sektor apele o uproszczoną księgowość.
Ustawa skierowana została do Senatu. Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do propozycji. Jest duże prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie podpisana i opublikowana na przełomie lipca i sierpnia 2015 r. Jednak jej przepisy nabiorą znaczenia dopiero od nowego roku.
Organizacje zdecydują
Uproszczoną księgowość ("uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów") będą mogły stosować organizacje, których przychody (z roku poprzedzającego rok zastosowania uproszczonej księgowości) nie przekroczą 100 tys. zł. Ułatwienia nie obejmą organizacji mających status pożytku, a także organizacji prowadzących działalność gospodarczą. Organizacja sama zadecyduje, czy korzystniejsze dla niej są procedury uproszczone, czy te, z którymi NGO mają do czynienia obecnie. O decyzji musi poinformować w pierwszym miesiącu roku swój urząd skarbowy.
Gdzie szukać nowych przepisów
Ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dodaje art. 10a opisujący krąg organizacji uprawnionych do stosowania prostszych przepisów.
Ważne ustalenia znajdą się w rozporządzeniu (ustawa zawiera delegacje dla Ministra Finansów do jego wydania). Rozporządzenie określi "sposób prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych, mając na uwadze zakres oraz cel działania podmiotów prowadzących ewidencję".
Treść nowego artykułu, który ma znaleźć się w ustawie o działalności pożytku
„Art. 10a. 1. Organizacje pozarządowe, z wyłączeniem spółek kapitałowych, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 2 prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, w przypadku gdy:
1) działają w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1,
2) nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
3) nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego,
4) osiągają przychody wyłącznie z tytułu:
a) działalności nieodpłatnej pożytku publicznego (składki członkowskie, darowizny, zapisy, spadki, dotacje, subwencje, przychody pochodzące z ofiarności publicznej),
b) działalności odpłatnej pożytku publicznego (sprzedaż towarów i usług),
c) sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
d) odsetek od środków pieniężnych na rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego, lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach,
5) w roku poprzedzającym rok wyboru prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, o których mowa w pkt 4, w wysokości nieprzekraczającej 100 000 zł
– jeżeli decyzję w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów podejmie organ zatwierdzający w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
- Przepisu ust. 1 pkt 5 w zakresie wielkości przychodów nie stosuje się w roku, w którym jednostka rozpoczęła działalność.
- O wyborze prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów jednostka, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczyna prowadzenie ewidencji, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
- Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 3, dotyczy także lat następnych, z zastrzeżeniem ust. 5.
- Jednostka zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym w terminie 14 dni od końca ostatniego miesiąca roku podatkowego, w którym prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, o:
1) rezygnacji z prowadzenia tej ewidencji;
2) niespełnianiu warunków, o których mowa w ust. 1.
Ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (tekst ustawy przekazany do Senatu)
http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3352_u.htm
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, przebieg procesu legislacyjnego
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3352
Źródło: poradnik.ngo.pl