Race for the Cure to międzynarodowy bieg i marsz charytatywny, który powstał w USA w latach 80. w celu solidaryzowania się z kobietami chorującymi na raka piersi. To też największa taka inicjatywa w Europie. W tym roku pobiegły już drużyny m.in. z Włoch, Portugalii i Rumuni. Polską edycję rozpocznie wydarzenie w Gdańsku, już w najbliższą niedzielę – 22 września. Jak dołączyć?
Race for the Cure odbędzie się w Gdańsku po raz 7 i tak, jak w latach ubiegłych za jego organizację odpowiada Fundacja OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza.
– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Gdańska, Sopotu, Gdyni i okolic do udziału w biegu. Ogromnie liczę, że pokażecie moc wsparcia dla kobiet chorych na raka piersi i dołączycie do tej fantastycznej inicjatywy. To wydarzenie dla każdego – kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi, ich bliskich, osób zdrowych, młodych, starszych, rodzin z dziećmi, singli – dla wszystkich, którzy chcą wspierać kobiety, ale też zwiększać świadomość dotyczącą profilaktyki raka piersi. Zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji, abyście mogli miło spędzić tę niedzielę – mówi prezeska Fundacji OmeaLife, Magdalena Kardynał.
Do marszu 2,5 km lub biegu 5 km na trasie Hevelianum – Góra Gradowa – Majdan można dołączyć do 19 września, rejestrując się za pośrednictwem strony wydarzenia https://www.raceforthecure.eu/pl/Races/Race/Id/49. Później rejestracja będzie możliwa w Biurze Zawodów w Hevelianum (ul. Gradowa 6, 80-802 Gdańsk). Zestaw startowy zawiera koszulkę (należy wybrać białą lub różową), medal, numer startowy, pomiar czasu, wodę i kosztuje 100 zł. W koszulkach różowych trasę biegu przemierzają kobiety z diagnozą raka piersi, a w białych – osoby wspierające, solidaryzujące się z chorymi. Dochód z zakupu pakietów zostanie przeznaczony na działalność Fundacji OmeaLife, która wspiera kobiety w trakcie leczenia raka piersi.
Dziecido 12 r. ż. mogą aktywnie uczestniczyć w biegu lub marszu bezpłatnie. Trasa nie jest dostosowana do wózków. Na wydarzeniu mile widziane są także psy (na smyczy).
Odbiór pakietów startowych odbędzie się w sobotę 21 września w godz. 16:00-20:00 w Biurze Zawodów w Hevelianum (ul. Gradowa 6, 80-802 Gdańsk).
Program wydarzenia 22 września
8:00 Otwarcie biura zawodów
10:30 Inauguracja wydarzenia i rozpoczęcie pikniku rodzinnego
11:00 Wielka muzyczna Różowa Feta
11:45 Rozgrzewka dla uczestników Nordic Walking
12:00 Start Nordic Walking 2,5 km
12:45 Rozgrzewka dla biegaczy
13:00 Start biegaczy 5 km (2 pętle po 2,5 km)
14:00 Bieg dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych
15:00 Wręczenie statuetek
16:00 Memoriał kobiet, których już z nami nie ma
17:00 Zakończenie pikniku
Każdego roku w Race For The Cure bierze udział ponad milion osób w Europie. Obecnie skupia się nie tylko wokół raka piersi, ale też zaznacza istotę profilaktyki, czyli regularnego wykonywania badań i prowadzenia zdrowego stylu życia.
Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Gdańsk, Hevelianum, Gdański Ośrodek Sportu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdański Uniwersytet Medyczny, AmberExpo, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu.
Patronami biegu są: Radio Gdańsk, Uczelnie Farenheita, Adwokatura Polska. Honorowe patronaty objęli: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Kolejne biegi stacjonarne odbędą się 5 października w Poznaniu i 20 października w Kaliszu. Do końca października można dołączyć do wydarzenia także online i pobiec z dowolnego miejsca.
Informacje o profilaktyce raka piersi
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi przypominający o istocie profilaktyki, zarówno pierwotnej, dotyczącej szeroko pojętego stylu życia, jak i wtórnej, czyli badań przesiewowych. Zrównoważony styl życia uwzględnia odpowiednią ilość snu, właściwą dietę i aktywność fizyczną. Istotne jest także unikanie używek, m.in. alkoholu i papierosów. Badania w profilaktyce raka piersi obejmują:
● regularne, comiesięczne samobadanie piersi (zobacz, jak prawidłowo je wykonać),
● raz na dwa lata mammografię u kobiet w wieku 45-74 (bezpłatny program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ),
● raz w roku badanie palpacyjne piersi wykonane przez ginekologa podczas rutynowej wizyty ginekologicznej,
● dodatkowo – jeśli lekarz zaleci – USG.
Jeśli podczas samobadania coś zaniepokoi kobietę (np. zauważy jakąś zmianę podczas samobadania), powinna umówić się na wizytę – bez skierowania do onkologa, ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu, ze skierowaniem do chirurga onkologicznego. Szczegółowe informacje dot. profilaktyki dostępne są na stronie wyleczrakapiersi.pl/przymierz-sie-do-samobadania/.
Misją Fundacji Omealife – Rak piersi nie ogranicza jest wsparcie edukacyjne pacjentów z zakresu metod leczenia raka piersi, po to by chorzy mogli stać się partnerem do rozmowy z lekarzem i świadomie podejmowali decyzje o swoim leczeniu. Fundacja buduje zaangażowaną społeczność, moderując 3 grupy na portalu Facebook tj. Chirurgia piersi – nie jest mi obojętnie, OmeaActive oraz OmeaReh, realizując live chaty z ekspertami. Działania realizowane są w Centrum Wiedzy o Raku Piersi, które oferuje konsultacje z lekarzami, wsparcie prawne i socjalne, warsztaty oraz konferencje medyczne dedykowane pacjentom. Zespół OmeaLife motywuje swoich podopiecznych, aby pozostali aktywni zawodowo i nie rezygnowali ze swoich pasji w trakcie i po zakończonym leczeniu. Fundacja prowadzi działania rzecznicze z przedstawicielami instytucji publicznych zabiegając o poprawę dostępu oraz jakości leczenia dla pacjentów onkologicznych.
Race for the Cure® jest największą europejską imprezą sportową dedykowaną zdrowiu kobiet. Wspiera organizacje i szpitale w zbieraniu funduszy do leczenia raka piersi oraz w podnoszeniu świadomości profilaktyki. W Europie, przy 500 000 diagnozach raka piersi i 130 000 przypadkach śmiertelnych rocznie, fundusze te mają ogromne znaczenie.
Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+. Od 2023 roku ważnym aspektem kampanii jest także promowanie profilaktyki raka piersi, dlatego zainicjowano akcję „Przymierz się do samobadania”.
-
Materiał prasowy
docx ・552.17 kB