Psycholog w każdej szkole [obywatelski projekt ustawy nastolatków]
Na ten moment tylko blisko połowa uczniów i uczennic ma dostęp do pomocy psychologicznej w szkole, a depresja jest przecież chorobą cywilizacyjną i zbiera coraz większe żniwo. Nastolatkowie postanowili to zatem zmienić i pod przewodnictwem 18-letniego Mikołaja Wolanina utworzyli Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Teraz, do 5 grudnia, muszą zebrać 100 000 podpisów pod ustawą wprowadzającą psychologów do wszystkich szkół.
Na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży psychologów w szkole zatrudnionych jest około 10 800. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre szkoły zatrudniają więcej niż jednego psychologa, należy uznać, że blisko połowa polskich uczniów i uczennic nie będzie miała dostępu do fachowej pomocy psychologicznej w szkole, gdzie mogliby otrzymać pomoc pierwszego kontaktu. Szkolny psycholog, wysłuchawszy problemu czy kłopotu, doradzi przecież, jakie uczeń czy uczennica powinien/powinna podjąć dalsze kroki w celu rozwiązania problemu psychicznego.
Na ten moment resort edukacji problemu jednak nie zauważa i nie chce sam wprowadzić takiego obowiązku do szkół (choć w 2018 r. ówczesna minister Anna Zalewska zapowiadała, że taki obowiązek zostanie wprowadzony). Nastolatkowie postanowili zatem sami rozwiązać problem i wnieść do Sejmu obywatelski projekt ustawy.
W tym celu grupa młodzieży w wieku od 18 do 19 lat złożyła do marszałek Elżbiety Witek zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wraz z pierwszym 1000 podpisów. 28 września zawiadomienie to zostało przyjęte i wtedy rozpoczął się bieg 3-miesięcznego terminu na zebranie 100 000 podpisów pod ustawą. Sami członkowie Komitetu proszą jednak o przesłanie zebranych wykazów podpisów tak szybko, jak to możliwe, lecz nie później niż do 5 grudnia.
W ocenie Komitetu projekt jest zupełnie apartyjny, apolityczny i ponadpodziałowy. Kwestia zdrowia psychicznego jest bowiem palącym problemem, z którym powinny walczyć wszystkie środowiska polityczne, niezależnie od poglądów światopoglądowych czy gospodarczych, a sama idea powinna trafić pod obrady Sejmu jako obywatelski projekt ustawy przygotowany przez młodzież. Dlatego też nie może być mowy o jakichkolwiek kontrowersjach, które mógłby ten projekt (oraz zbieranie pod nim podpisów) w społeczeństwie wywołać. Projekt został zresztą poparty m.in. przez Komitet Nauk Pedagogicznych PAN, Związek Zawodowy „Rada Poradnictwa” skupiający pedagogicznych pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka.
Pełnomocnikiem Komitetu jest 18-letni Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą ustanowił (z racji swej niepełnoletności) na podstawie zezwolenia sądu rodzinnego w październiku ubiegłego roku.
Treść projektu ustawy oraz wykaz podpisów są dostępne na stronie http://ustawa.prawaucznia.pl oraz na Facebooku Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Dokumenty zostały ponadto dołączone do tego artykułu.
Tylko razem uda nam się zebrać 100 000 podpisów pod ustawą. Razem wprowadźmy psychologów do wszystkich polskich szkół!
-
Projekt ustawy
pdf ・538.48 kB
-
Wykaz podpisów
pdf ・109.13 kB
Źródło: Fundacja na rzecz Praw Ucznia