Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła 4 września aktualne informacje na temat prac grupy nad strategicznym dialogiem w sprawie przyszłości rolnictwa w UE.
Ursula von der Leyen: „Trudno o sektor ważniejszy dla naszego kontynentu niż rolnictwo. Jak wszyscy wiemy, ma ono kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Ma strategiczne znaczenie dla naszej gospodarki i naszej samowystarczalności. Wiemy jednak, że nasi rolnicy i rolniczki stoją w obliczu wielu rosnących wyzwań, od bardzo ostrej globalnej konkurencji po niszczycielskie skutki zmian klimatycznych.
Jak wiemy, Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem. Znamy i doświadczamy wszystkich ekstremalnych zjawisk pogodowych, które stają się coraz częstsze, niezależnie od tego, czy są to fale upałów i susze, czy powodzie, gradobicia, ulewne deszcze. Ale obserwujemy również rosnącą ilość zubożonych i zanieczyszczonych gleb. Gleby te są mniej żyzne i mniej odporne na powodzie, a ich zdolność do zatrzymywania zarówno wody, jak i węgla jest ograniczona. Wiemy, że w niektórych częściach Europy dostępność wody jest już poważnym problemem. Społeczność rolnicza jest jedną z pierwszych ofiar tych kryzysów. Jednocześnie jednak sektor ten dysponuje wieloma rozwiązaniami, które mogą złagodzić, a czasem nawet odwrócić skutki kryzysu.
Nie zaczynamy od zera. Jak wiadomo, poczyniliśmy znaczne postępy w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. Dokonały tego wszystkie sektory i podmioty w sektorach, ale wszyscy wiemy, że należy podjąć bardziej ambitne kroki. Dlatego bardzo się cieszę, że strategiczny dialog w sprawie przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej przedstawia konsensualne – konsensualne, to ważne – rozwiązania. Z pewnością będą Państwo dużo mówić o dalszych działaniach. Ale już dziś wszyscy wiemy, że musimy zrobić więcej – i zrobimy więcej – aby chronić naszych rolników, rolniczek i uczynić system rolno-spożywczy bardziej odpornym, bardziej konkurencyjnym, ale przede wszystkim bardziej zrównoważonym”.
Co dalej?
Ursula von der Leyen: „Mój zespół i ja oczywiście dokładnie przeanalizujemy zalecenia zawarte w raporcie. Posłużą one do opracowania wizji rolnictwa i żywności. Przedstawię tę mapę drogową w ciągu pierwszych 100 dni następnej kadencji. Istnieje już kilka kluczowych celów nakreślonych w moich wytycznych politycznych.
Po pierwsze, musimy zapewnić sprawiedliwe i wystarczające dochody naszym rolnikom i rolniczkom. Ponieważ dzięki europejskim rolnikom i rolniczkom Europa ma najlepszej jakości żywność na świecie. Muszą więc oni otrzymać środki do życia, na jakie zasługują. Tak, mamy Europejską Wspólną Politykę Rolną – WPR – która już zapewnia 300 miliardów euro – i to do 2027 roku. Równolegle musimy dobrze przyjrzeć się rolno-spożywczemu łańcuchowi wartości, ponieważ widzimy, że zbyt często rolnicy i rolniczki są najsłabszym ogniwem tego łańcucha. Niektórzy są zmuszeni do systematycznej sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji, a tak nie może być. Dlatego w marcu tego roku Komisja przedstawiła zalecenia mające na celu poprawę pozycji negocjacyjnej rolników i rolniczek. Uważam, że powinniśmy wspólnie kontynuować budowanie bardziej sprawiedliwego systemu.
Po drugie, bardzo ważne, musimy wspierać rolnictwo, które działa na rzecz przyrody i w zgodzie z nią. Wiemy, że można to osiągnąć tylko dzięki skutecznemu systemowi nagród i zachęt. Jak już wspomniałem, rolnicy i rolniczki są jednymi z pierwszych, którzy zasadniczo odczuwają skutki zmian klimatycznych i środowiskowych oraz kryzysów. Jednocześnie niezrównoważone struktury i praktyki rolnicze same w sobie przyczyniają się i napędzają kryzys klimatyczny. Z drugiej jednak strony, sektor rolnictwa posiada wiele rozwiązań pozwalających na łagodzenie i adaptację do kryzysów klimatycznych. Zrównoważone rolnictwo jest zatem niezwykle ważnym instrumentem – dużo nad nim pracowałeś. A usługi na rzecz zdrowej przyrody muszą być wynagradzane. Ponieważ tylko wtedy, gdy rolnicy mogą żyć ze swojej ziemi, będą inwestować w bardziej zrównoważone praktyki. I tylko wtedy, gdy wspólnie osiągniemy nasze cele klimatyczne i środowiskowe, rolnicy będą mogli nadal zarabiać na życie. Mamy więc ten sam cel: ochronę przyrody, ale także tworzenie zrównoważonego dobrobytu dla naszych rolników.
I wreszcie, musimy nadal ograniczać biurokrację, zwłaszcza w przypadku małych i rodzinnych gospodarstw rolnych. Na początku tego roku wprowadziliśmy środki mające na celu uwolnienie ich od kontroli i kar związanych z WPR. Chcemy więc nadal podążać tą drogą, wspólnie z naszymi państwami członkowskimi. Musimy też promować konkurencyjny europejski łańcuch wartości żywności. W tym celu musimy wykorzystać wszystkie możliwości oferowane przez obfitość innowacji w tej dziedzinie – od rolnictwa precyzyjnego po drony i nowe techniki hodowlane. I to nie tylko w dużych gospodarstwach rolnych, ale także w spółdzielniach i wielu MŚP w tym sektorze”.
Bardzo cieszy także fakt, że Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaznaczyła potrzebę wypracowania polityk na rzecz zdrowej i zrównoważonej żywności. Na pewno będziemy naciskać, aby Roślinna Szkoła stała się ogólnoeuropejskim programem.
Informacje dla mediów:
Green REV Institute
kontakt@greenrev.org
Źródło: Green REV Institute