Mobilne planetarium, eksperymenty w laboratorium, warsztaty z robotyki, pokazy science show, światło, suchy lód, powietrze, to tylko niektóre tematy zajęć wspólnego projektu Stowarzyszenia LGD Zaścianek i Fundacji Zerknij tu.
Projekt pn. Kluby Małych Einsteinów skierowany jest do uczniów klas V i VI szkół podstawowych w gminie Żerków, w powiecie jarocińskim.
Zajęcia realizowane są już od października. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się już m.in., z czego składa się powietrze, na czym polegał eksperyment magdeburski, jak skonstruować armatę powietrzną, czym są anaglify, jak powstaje tęcza i dlaczego ogórek jest zielony?
Uczestnicy poznali też właściwości zamrożonego dwutlenku węgla, widzieli śniegowe bańki mydlane, pili kolorowe smocze drinki i własnoręcznie zbudowali mikroskop laserowy.
Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z robotyki, podczas których uczniowie budowali najprawdziwsze roboty. Dzieci wcielały się w konstruktorów i składały robota klocek po klocku. Musiały również napisać specjalny program, by ich robot ożył – mówi Jakub Antkowiak, Prezes LGD Zaścianek.
Raz w miesiącu organizowano też spotkania w samych Klubach Małych Einsteinów. Uczniowie prowadzili tam samodzielnie doświadczenia i eksperymenty w oparciu o wiedzę zdobytą na pokazach.
Jedna z uczennic wspomina to tak: „Podczas zajęć w Klubie budowaliśmy roboty z pudełek i innych surowców wtórnych. Było naprawdę świetnie!”. Inna z kolei mówi: „Zajęcia ‘Oko w oko ze światłem’ bardzo nam się podobały, szczególnie zaś pokaz, podczas którego powstała tęcza. Podążając tym tropem opiekunka Klubu zachęciła nas do wykonania tęczy dowolną techniką”.
Działo się wiele! Przekładowo po pokazie Mobilnego Planetarium odbyło się spotkanie w Klubie, podczas którego uczniowie wykonali plakaty Układu Słonecznego.
Nauka poprzez działanie, doświadczenie daje najlepsze efekty. Działacze Stowarzyszenia LGD Zaścianek i Fundacji Zerknij tu tym projektem chcieli ułatwić dzieciom w niewielkiej gminie dostęp do takich zajęć.
Projekt dofinansowała Fundacja PZU.
Źródło: Fundacja Zerknij Tu