Rozwój technologiczny jest tak szybki, że ciężko nadążyć ze śledzeniem najnowszych rozwiązań. Zwłaszcza, jeśli nie są one oparte na dobrych, sprawdzonych pomysłach. Najlepszym tego przykładem jest fenomenalny MultiBoard od Prestigio, z którego korzysta m.in. Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Na prezentację urządzenia zostaliśmy zaproszeni do warszawskiego oddziału firmy Asbis, właściciela marki Prestigio. Mieliśmy oglądać wielofunkcyjny ekran MultiBoard, opisywany jako narzędzie do prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ale to, co zobaczyliśmy, przeszło nasze oczekiwania. Spodziewaliśmy się kolejnego przepakowanego zbędnymi technologiami drogiego gadżetu, który może kupić sobie wielka korporacja tylko po to, żeby pokazać jak bardzo zaawansowane rozwiązania stosuje. Pokazano nam przemyślane, potężne narzędzie służące nie do zabawy i udowadniania czegokolwiek, ale do efektywnej, wydajnej pracy, zarządzania oraz wsparcia programów edukacyjnych.
Na pierwszy rzut oka, MultiBoard to po prostu bardzo duży telewizor. Chociaż określenie „bardzo duży” nie oddaje w pełni jego rozmiarów – oglądany przez nas model miał 84 cale przekątnej ekranu, a więc nieco ponad 213 centymetrów! Robił wrażenie. Dostępne są również bardziej kompaktowe wersje: 55 cali, 65 cali i 70 cali. Te trzy działają w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, a więc Full HD. Model 84-calowy wyświetla obraz w oszałamiającym 4K – 3840x2160 pikseli.
Oczywiście MultiBoardy to nie telewizory, a wyjątkowo duże PC typu All-In-One. Z tyłu ekranu znajduje się w pełni wyposażony komputer, którego sercem jest procesor Intela z serii i5 wspomagany 4 GB pamięci RAM, dyskiem twardym o pojemności 500 GB oraz zintegrowaną kartą graficzną w standardzie HD Graphics. Model, który mieliśmy przyjemność testować działał pod kontrolą Windowsa 7, ale większość modeli wyposażono już w Windowsy 8.1. To dobre rozwiązanie, ponieważ na W7 komputer miewał spore opóźnienia, szczególnie podczas zabawy programem graficznym. Podejrzewam jednak, że to raczej kwestia problemów samego Windowsa z udźwignięciem tak wielkiej rozdzielczości.
Same ekrany wykonane zostały w technologii antyrefleksowej o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Technologia dotykowa pozwala na jednoczesną obsługę aż sześciu punktów, zatem możliwa jest jednoczesna praca kilku osób. MultiBoard posiada preinstalowane oprogramowanie o wielorakim zastosowaniu, o którym za chwilę napiszę szerzej. Warto jeszcze dodać, że urządzenie jest gotowe do użycia w momencie „wyjęcia z opakowania” – wystarczy je włączyć.
I właśnie po włączeniu tego niecodziennego PC rozpoczyna się prawdziwa technologiczna zabawa. Seryjnie każdy model zostaje wyposażony w zestaw niezbędnych do korzystania z jego dobrodziejstw narzędzi – programów EasiNote/mClass, mTeacher, mStudent oraz WiFi PC Control. EasiNote to nic innego, jak ogromnych rozmiarów notatnik w postaci tablicy, na której możemy po prostu rysować czy pisać. Jednak w połączeniu z mClass, tablica staje się interaktywnym narzędziem do prowadzenia zajęć edukacyjnych chociażby z matematyki, chemii czy fizyki, a to dzięki gotowym zestawom „przyborów” niezbędnych podczas lekcji danego przedmiotu. I tak w pakiecie matematycznym znajdziemy chociażby cyrkiel, linijkę czy figury geometryczne, które możemy modyfikować w zależności od potrzeb. Zestaw chemiczny to menzurki, symbole i wzory, podobnie z pakietem fizycznym.
Kolejne narzędzie – Classroom Management - jest doskonałym rozwiązaniem do stworzenia prawdziwej sali wykładowej przyszłości. Oprogramowanie można zintegrować z tabletami działającymi pod kontrolą Androida lub Windowsa (wersja na produkty Apple jest na razie bardzo ograniczona), a także z windowsowskimi PC-tami, dzięki czemu tworzy się swoista sieć wymiany informacji pomiędzy wykładowcą i studentami. Prowadzący zajęcia może nie tylko monitorować, czym zajmują się uczniowie, ale przede wszystkim przesyłać niezbędne materiały, uruchamiać prezentacje czy udostępniać pliki. Działa to także w drugą stronę – przykładowo, uczniowie przesyłają prace domowe bezpośrednio z tabletów/laptopów do wykładowcy. Możliwe jest też zdalne uruchamianie programów na wszystkich podłączonych pod panel prowadzącego urządzeniach, jak również wyświetlanie treści z poszczególnych urządzeń na wszystkich innych.
MultiBoard wyposażono jeszcze w wygodne i intuicyjne narzędzie do prezentacji, z pomocą którego z łatwością przygotujemy np. pokaz slajdów, a wszystko to tylko z wykorzystaniem dotyku. Zdjęcia możemy dowolnie obracać, przesuwać, zmieniać rozmiary, nakładać na siebie, etc. Oczywiście na produktach Prestigio działają wszelkie dostosowane do Windowsa programy, zatem otrzymujemy pełną dowolność w kwestii korzystania z oprogramowania, jakie jest nam potrzebne.
Porażają również ceny MultiBoardów – najtańszy model wyceniony został na 15 tysięcy złotych, natomiast najdroższy to koszt ponad 50 tysięcy złotych! Prezentujący nam urządzenia Mariusz Głowacki z firmy Asbis przyznał, że możliwe jest jednak wypożyczenie najbardziej zaawansowanego produktu Prestigio – wszystko zależy od rangi klienta oraz wydarzenia, na którym miałoby zostać wykorzystane. Cena rozbija się przede wszystkim o koszty transportu, bo największy, 84-calowy PC waży ok. 120 kilogramów. Potem trzeba go jeszcze zmontować i przygotować do użycia w danych warunkach.
A jako, że koszty wynajęcia tego typu sprzętu są nieporównywalnie niższe, niż jego zakup, organizacje zajmujące się prowadzeniem dużych szkoleń i eventów powinny szczególnie zainteresować tą opcją. O ile łatwiejsze (i efektowniejsze) może być prowadzenie konferencji z wykorzystaniem ogromnego panelu dotykowego, sparowanego w dodatku z obecnymi na sali tabletami czy laptopami. I nawet przy cenach przyprawiających o ból głowy, MultiBoard jest wciąż tańszy, niż podobne urządzenia innych producentów.
Źródło: Technologie.ngo.pl